ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ - ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ Προγνωστικά

*Ημιτελικός για το Λιγκ Καπ Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Ο αγώνας διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Σακαλά στο 54’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Τάιλμαν στο 57’.

Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη νίκη για τη Ρέιντζερς. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στην επανάληψη, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα σε διάστημα τριών λεπτών. Αμυντικά δεν κινδύνεψε καθόλου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Την ευκαιρία να βρεθεί σε έναν ακόμα τελικό έχει σήμερα, αν και το έργο της δεν αναμένεται ιδιαίτερα εύκολο. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, έχει πολύ καλό ρυθμό και βρίσκει δίχτυα με συνέπεια σε κάθε αναμέτρησή της, την ώρα που υπάρχει ολοφάνερη βελτίωση και στο αμυντικό της κομμάτι, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε αρκετές περιπτώσεις. Γνωρίζει πως το να διεκδικήσει τον τίτλο είναι δύσκολο με τη διαφορά που υπάρχει, γι’ αυτό και στρέφει την προσοχή της στις διοργανώσεις του κυπέλλου, προκειμένου να πάρει κάποιο τρόπαιο και φέτος. Παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και αυτό δεν αναμένεται να αλλάξει στο σημερινό παιχνίδι, αφού αρέσκεται να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να τον «ρυθμίζει» ανάλογα με τις δικές της «ορέξεις».

Ρέιντζερς Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σεντ Τζόνστον, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ντακ στο 74’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 84’.

Πολύ καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για την Αμπερντίν. Κυριάρχησε στο ματς από νωρίς, όμως δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε περισσότερο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μπαίνοντας στο τελευταία τέταρτο, ενώ στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, «σφραγίζοντας» την υπόθεση νίκη με ένα ακόμα γκολ. Στο αμυντικό της κομμάτι δεν απειλήθηκε καθόλου, αφού κράτησε με ευκολία τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία της.

Βελτίωση έδειξε στη τελευταία της αναμέτρηση και σήμερα έχει μπροστά της μια μεγάλη πρόκληση προκειμένου να βρεθεί ύστερα από πολύ καιρό σε έναν τελικό κυπέλλου. Δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, όμως είναι βέβαιο πως θα το παλέψει, προσπαθώντας να βάλει όσο το δυνατόν πιο δύσκολα στην αντίπαλό της, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχει κάτι να χάσει. Δεν μπήκε καθόλου καλά στις υποχρεώσεις της μετά το Μουντιάλ, αφού μετρούσε τέσσερις σερί ήττες, κάτι που κατάφερε παρ’ όλα αυτά να «σπάσει» εν τέλη. Σίγουρα θέλει να πάρει και μια ρεβάνς μετά την ήττα στο πρωτάθλημα από τη Ρέιντζερς (2-3) και ειδικά μετά από τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτό το αποτέλεσμα στην έδρα της, αφού δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, χάνοντας ένα μεγάλο τρίποντο μέσα από τα χέρια της.