*21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρέντφορντ – Λιντς 5-2.

*Μόλις μια νίκη για την Μπρέντφορντ στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος κόντρα στη Λιντς (1-2-2).

*Από 5/7 μεταξύ τους G/G έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-2 επί της Κάρντιφ για το Κύπελλο. Στο 3-0 το ημίχρονο με τα γκολ των Νιόντο (2) και Ροδρίγο. Στο 71’ το 4-0 απ’ τον Μπάμφορντ, ο ίδιος παίκτης έκανε το 5-0 στο 76’. Μείωσε στο φινάλε η Κάρντιφ, αλλά όλα είχαν κριθεί.

Δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ματς με την Άστον Βίλα την περασμένη εβδομάδα, επέστρεψε στις ήττες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Δεν έκανε καλή εμφάνιση, η Βίλα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, προηγήθηκε πάρα πολύ νωρίς και διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Λιντς έγινε πιο απειλητική, ρίσκαρε περισσότερο και έβγαλε μεγάλες φάσεις, η Βίλα είχε τις δικές της στιγμές στην αντεπίθεση. Έτσι ήρθε το 2-0 με τον Μπουενδία στο 64’, η Λιντς μείωσε στο 83’ και άγχωσε τον αντίπαλο για αρκετά λεπτά, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Τρίτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για την ομάδα του Μαρτς, είχαν προηγηθεί οι ισοπαλίες με Γουέστ Χαμ (2-2 εντός) και Νιουκάστλ (0-0 εκτός), νωρίτερα έχασε από Μάντσεστερ Σίτι (1-3) και Τότεναμ (4-3). Μετρά μόλις δύο νίκες στις τελευταίες 15 αγωνιστικές (2-4-9), έμεινε στους 17 πόντους και είναι πλέον ισόβαθμη με την 18η Μπόρνμουθ. Έδωσε ποσό ρεκόρ για να κάνει δικό της τον Ζορζίνιο Ρούτερ (επιθετικός, 28 εκ. ευρώ, από Χόφενχαϊμ), ωστόσο δεν είναι έτοιμος για βασικός, μάλλον θα χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή.

Μεσοβδόμαδα η Λιντς «ξέσπασε» κόντρα στην Κάρντιφ για το Κύπελλο, πήρε μια άνετη πρόκριση με σκορ που χρειαζόταν για την αυτοπεποίθηση της. Όλα τελείωσαν απ’ το πρώτο ημίχρονο, ο κόουτς Μαρτς είχε τη δυνατότητα να ξεκουράσει στο δεύτερο 45λεπτο κάποιους παίκτες. Στην επόμενη φάση περιμένει μια εκ των Μπόρχαμ ή Άκρινγκτον.

ΛΙΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 9/11 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα 9/11 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Μπόρνμουθ για την Πρέμιερ. Το 1-0 ο Τόνεϊ με πέναλτι στο 39’, το 2-0 έκανε ο Γένσεν στο 75’.

Δε σταματά πουθενά, πηγαίνει από νίκη σε νίκη, τα κατάφερε και κόντρα στην Μπόρνμουθ την περασμένη εβδομάδα. Ήταν καλύτερη απ’ τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, πλέον έχει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση και παίρνει νίκες ακόμη και σε ματς που δεν πιάνει τρομερά υψηλά στάνταρ απόδοσης. Πήρε προβάδισμα χάρη σ’ ένα ανόητο πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο, το 1-0 σ’ εκείνο το σημείο επηρέασε ψυχολογικά την Μπόρνμουθ. Απόλυτα ανύπαρκτη στο δεύτερο μέρος, η Μπρέντφορντ έβγαζε φάσεις όποτε ήθελε, έκανε το 2-0 στο 75’ και πήρε άνετη νίκη.

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Φρανκ μετά το εντός έδρας 3-1 επί της Λίβερπουλ και το εκτός έδρας 2-0 επί της Γουέστ Χαμ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-2 με την Τότεναμ, σε ματς που προηγήθηκε 2-0 και στο φινάλε θα μπορούσε να έχει χάσει! Έβδομη σερί αγωνιστική που δε χάνει η Μπρέντφορντ (4-3-0), πριν τη διακοπή είχε διπλό επί της Μάντσεστερ Σίτι (1-2) και δύο σερί ισοπαλίες με Γουλβς (1-1 εντός) και Νότιγχαμ Φόρεστ (2-2 εκτός). Με 29 πόντους είναι 9η στη βαθμολογία, στο +12 απ’ την τελευταία τριάδα, στο -2 απ’ την εξάδα. Αμφίβολοι, αλλά με καλές πιθανότητες να προλάβουν οι Χίκι και Χένρι.