*Πρώτη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου, οπότε και θα ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Ομόνοιας (17/04). Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Ομόνοια – Άρης Λεμεσού 2-2, Άρης Λεμεσού – Ομόνοια 2-0

*Στα πλέι οφ: Άρης Λεμεσού – Ομόνοια 1-2, Ομόνοια – Άρης Λεμεσού 3-0

*Στο Σούπερ Καπ: Άρης Λεμεσού – Ομόνοια 2-0

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (47′, 64′, 81′).

Μακριά από τις επιτυχίες είναι εδώ και τρία παιχνίδια ο Άρης Λεμεσού, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες σε αυτό το σερί του. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 3-0, για τα πλέι οφ.

Πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις στα τελευταία χρόνια και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο. Αμυντικά είχε κενά και έκανε αρκετά “δώρα” στην αντίπαλο, με αποτέλεσμα να δεχθεί και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Σε γενικές γραμμές έδειξε ότι έχει ξεμείνει από δυνάμεις.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, βρίσκεται στην τέταρτη θέση των πλέι οφ, στο -5 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ. “Ευκαιρία για να σωθεί η σεζόν” χαρακτήρισε το κύπελλο ο πορτιέρο Άλβες, με την ομάδα του να αποκλείει στα προημιτελικά την Ανόρθωση (2-3 εκτός). Το τελευταίο παιχνίδι της τιμωρίας του εκτίει ο κόουτς Σπιλέφσκι.

Άρης Λεμεσού Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί του Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Σεμέδο (47′), Κακουλλή (64′) και Μίλετιτς (81′).

Αήττητη παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Ομόνοια, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου υποδέχθηκε τον Άρη Λεμεσού, του οποίου και επικράτησε με 3-0.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Φαμπιάνο, αμφότερες πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια. Μετά την ανάπαυλα όμως, η ίδια ήταν αρκετά πιο απαιτητική και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

Κάπως έτσι πέρασε μόνη τρίτη στην κατάταξη, ούσα πλέον στο -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, τέσσερις φορές πριν το φινάλε και των πλέι οφ. Σε ότι αφορά το κύπελλο τώρα, στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε κατά σειρά Διγενή Ύψωνας (3-0 εντός) και ΑΕ Ζακακίου (3-1 εντός). Αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (3-1-0).