*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 7-0 απέναντι στο Βιετνάμ. Στο 23’ προηγούνταν ήδη 4-0, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 5-0, σημείωσε δύο ακόμη τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέτυχε τον πρώτο της στόχο στο Μουντιάλ η Ολλανδία, με την πρόκριση που πήρε για τη φάση των “16”. Το έκανε, μάλιστα, ως πρωτοπόρος του ομίλου της, αφήνοντας στη 2η θέση τις ΗΠΑ, την πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης!

Ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της επικρατώντας 1-0 της Πορτογαλία, ακολούθησε η ισοπαλία 1-1 με τις ΗΠΑ, ενώ την τελευταία αγωνιστική έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στο Βιετνάμ και επιβλήθηκε με 7-0. Αυτή αποτελεί την τρίτη μόλις παρουσία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Το 2015 πήγε μέχρι τους “16”, ενώ το 2019 έφτασε στον τελικό, όπου ηττήθηκε από τις ΗΠΑ με 2-0.

Ολλανδία Στατιστικά

*Δεν έχει δεχθεί γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Under 2.5 τα 2/3 παιχνίδια της στη φάση των ομίλων.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 3-2 απέναντι στην Ιταλία. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’ από τη σημείο του πέναλτι, ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 32’ και στο 67’ πήρε το προβάδισμα με την Μαγκάια. Στο 74’ ισοφαρίστηκε, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Γκατιάνα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έχει γράψει ήδη ιστορία η Νότια Αφρική. Στη δεύτερη μόλις συμμετοχή της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, η πρώτη ήταν τέσσερα χρόνια πριν, πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση για τους “16”.

Τα κατάφερε χάρη σε μία σπουδαία νίκη την τελευταία αγωνιστική των ομίλων με 3-2 κόντρα στην Ιταλία! Με το αποτέλεσμα αυτό προσπέρασε τις Ιταλίδες, αφήνοντάς τις έναν πόντο πίσω, και τερμάτισε στη 2η θέση πίσω από τη Σουηδία. Στα άλλα δύο παιχνίδια της στη φάση των ομίλων, η Νότια Αφρική αρχικά ηττήθηκε με 2-1 από τη Σουηδία και στη συνέχεια αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αργεντινή.