*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.

*2η αγωνιστική του 1ου ομίλου

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 6) Fair Play.

*H Νέα Ζηλανδία κέρδισε πριν από περίπου ένα χρόνο, σε φιλικό στην Καλιφόρνια, με 2-1 τις Φιλιππίνες, στο μοναδικό μεταξύ τους παιχνίδι.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Νέα Ζηλανδία κέρδισε 1-0 την Νορβηγία, με ένα τέρμα της Γουίλκινσον στο 48ο λεπτό. Αργότερα χρειάστηκε να γλιτώσει σε μία φάση την ισοφάριση από το δοκάρι της, αλλά κέρδισε και πέναλτι το οποίο έχασε λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Η Νέα Ζηλανδία έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα του τουρνουά, αφού κέρδισε με 1-0 την Νορβηγία, ούσα το μεγάλο αουτσάιντερ. Πλέον, αν κερδίσει απόψε, πολύ πιθανόν να εξασφαλίσει και την πρόκριση της για πρώτη φορά στην ιστορία της, στα προημιτελικά του παγκοσμίου κυπέλλου.

H “χρυσή” σκόρερ της ομάδας, Χάνα Γουίλκινσον, ευχαρίστησε τους οπαδούς και συμπατριώτες της, λέγοντας πως ξεπέρασαν και τα πιο τρελά της όνειρα, κάνοντας λόγο για την πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής της.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της στους 13 τελευταίους αγώνες της, με την αμέσως προηγούμενη να είναι απέναντι στο Βιετνάμ, ενώ πριν από αυτήν, η τελευταία ήταν απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο!

Δεν υπάρχουν προβλήματα, λογικά θα παίξει με την ίδια ενδεκάδα, αφού συνήθως ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει.

Νέα Ζηλανδία Στατιστικά

*14/17 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*6/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Φιλιππίνες έχασαν εύκολα με 2-0 από την Ελβετία, με το πρώτο καθοριστικό τέρμα να έρχεται στην εκπνοή του ημιχρόνου από πέναλτι της Μπάχμαν. Και “καθάρισε” με το γκολ της Πιούμπελ στο 64ο λεπτό.

Οι Φιλιππίνες όχι απλά έχασαν με 2-0 από την Ελβετία στην πρεμιέρα του σε ένα παγκόσμιο κύπελλο, δεν έκαναν ούτε υποψία ευκαιρίας, αποδεικνύοντας πως είναι αρκετά αδύναμη ομάδα. Βέβαια στα έξι τελευταία παιχνίδια της έχει τέσσερις νίκες, όμως ήταν απέναντι σε ομάδες στα μέτρα της ή χειρότερες, που βρίσκονται κοντά της, στη νοτιοανατολική Ασία.

Εν αντιθέσει με τη σημερινή τους αντίπαλο, αναμένεται να παραταχθούν με κάποιες αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα της πρώτης αγωνιστικής. Βέβαια οι επιλογές δεν είναι και πολλές, καθώς οι περισσότερες παίκτες είναι “μικτής” καταγωγής, οι περισσότερες με αμερικανική ποδοσφαιρική παιδεία.

Μία εξ αυτών, η τερματοφύλακα της, ΜακΝτάνιελ, ξεκαθάρισε πως δεν είναι επηρεασμένες από το λεγόμενο άγχος της πρεμιέρας, αλλά πιστεύει πως θα παρουσιαστούν καλύτερες στη συνέχεια της διοργάνωσης.