*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.

*2η αγωνιστική.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 6) Fair Play.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-0 από την Κολομβία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 30′ και εννέα λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα τελικά της διοργάνωσης, η Νότια Κορέα. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Κόλιν Μπελ αντιμετώπισε την Κολομβία, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 2-0. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστικότητα και το κατάφερε για περίπου μισή ώρας, μέχρι δηλαδή τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πριν προλάβει να συνέλθει, δέχθηκε δεύτερο τέρμα, ενώ ούσα περισσότερο παθητική στο δεύτερο μέρος, κράτησε χαμηλά το σκορ.

Τα έβαλε με τη διαιτησία και το VAR μετά το παιχνίδι ο κόουτς Μπελ. “Αναρωτιέμαι γιατί δεν ελέγχθηκε φάση του πέναλτι ξανά από τη διαιτησία. Σε όλα τα ματς της διοργάνωσης, μια τέτοια φάση τσεκάρετε περίπου πέντε λεπτά. Βρεθήκαμε πίσω και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για εμάς, κόντρα σε μια δυνατή ομάδα, όπως η Κολομβία”, είπε μεταξύ άλλων.

Νότια Κορέα (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΡΟΚΟ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ήττα 6-0 από τη Γερμανία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Βρέθηκε πίσω με 2-0 στο ημίχρονο (11′, 39′), δεχόμενο ακόμη τέσσερα τέρματα στο δεύτερο μέρος (46′, αυτ. 54′, αυτ. 79′, 90′).

Χειρότερο ντεμπούτο στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, δεν μπορούσε να περιμένει το Μαρόκο. Πιο συγκεκριμένα, την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεϊνάλντ Πεδρός αντιμετώπισε τη Γερμανία, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 6-0. Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική και να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πέτυχε και δυο αυτογκόλ στην αναμέτρηση.

Στην αναμέτρηση αυτή, η αμυντικός Νουχάιλα Μπενζίνα έγραψε ιστορία, ως η πρώτη παίκτρια που αγωνίστηκε φορώντας το χιτζάμπ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.