*3η αγωνιστική.

*Φάση των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε γκρουπ

*H Νότια Κορέα ελπίζει σε πρόκριση μόνο με νίκη με πολλά γκολ.

*Η Γερμανία αν κερδίσει προκρίνεται σίγουρα. Σε διαφορετική περίπτωση, θα εξαρτάται και από το αποτέλεσμα του αγώνα Μαρόκο – Κολομβία.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 7) Fair Play.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 1-0 από το Μαρόκο. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 6ο λεπτό.

Δύο ήττες χωρίς να σκοράρουν μετρούν οι Νοτιοκορεάτισσες τις δύο πρώτες αγωνιστικές του Μουντιάλ, απέναντι σε Κολομβία (0-2) και Μαρόκο (0-1).

Η Νότια Κορέα θα κυνηγήσει ένα θαύμα για την πρόκριση σήμερα. Και αυτό, διότι για να τα καταφέρει, χρειάζεται μία νίκη με πολλά γκολ διαφορά, αλλά και να μην πάρει αποτέλεσμα το Μαρόκο κόντρα στην Κολομβία.

Νότια Κορέα Στατιστικά

*Δεν σκόραρε στα δύο παιχνίδια της στο Μοντιάλ.

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από την Κολομβία. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52′, ισοφάρισε με πέναλτι στο 89′, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έπεσε θύμα έκπληξης στον αγώνα με την Κολομβία η Γερμανία. Ηττήθηκε με 1-2 και σήμερα δίνει τελικό για την πρόκριση.

Το θετικό για αυτή είναι ότι στην πρεμιέρα είχε συντρίψει με 6-0 το Μαρόκο και με τη διαφορά τερμάτων να είναι το πρώτο κριτήριο ισοβαθμίας, ευνοείται σημαντικά.

Βέβαια, στόχος της είναι να μην εμπλακείσε σενάρια και αν κερδίσει, τότε θα βρίσκεται σίγουρα στην επόμενη φάση!