*7η αγωνιστική

*Τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες σε αγώνα πρωταθλήματος, ήταν το μακρινό 2005.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΟΣ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, έμεινε στο 3-3 απέναντι στην Σάντνες την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 25′, ισοφάρισε στο 48′, αλλά δέχτηκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (63′, 71′). Μείωσε άμεσα (72′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με όμορφο τέρμα (79′).

Πήγαν περίπατο οι άμυνες στο παιχνίδι με την Σάντνες και αυτό φάνηκε τόσο από το τελικό αποτέλεσμα, όσο και από το γεγονός πως οι δύο ομάδες έβγαλαν πάνω από επτά καθαρές ευκαιρίες έκαστη. Η Μος βέβαια είχε πιο κλασσικές στιγμές και αν μια ομάδα άξιζε την νίκη στο τερέν, ήταν αυτή του Τόμας Μίρε. Ο μέχρι τώρα απολογισμός της στο κομμάτι των αποτελεσμάτων είναι μέτριος και η αλήθεια είναι πως οφείλει να σταθεροποιήσει την απόδοσή της, ειδικά στην άμυνα. Παραμένουν αμφίβολοι οι Μεντί και Μπιοργκφόλσον.

Μος Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Συνέτριψε με 5-1 την Μπρίνε εντός έδρας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 36′, βρήκε το δεύτερο γκολ στο 48′ και στην συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα, αφού σκόραρε άλλα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (81′, 84′, 87′). Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις (90+2′).

Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, ούσα μάλιστα αήττητη στα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα (3-2-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την πάντα υπολογίσιμη Κόνγκβινγκερ, ενώ λίγες μέρες μετά μοίρασε νέα «πεντάρα», αυτή την φορά απέναντι στην Μπρίνε, για το κύπελλο. Η ψυχολογία των παικτών της είναι στα ύψη και θέλει να συνεχίσει σε ανάλογους ρυθμούς. Αμφίβολος ο φορ Έλεγκαρντ.