5η αγωνιστική

*Πριν το παιχνίδι θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ιβάν Τούρινα, καθώς στις 2 Μαΐου συμπληρώνονται δέκα χρόνια από τον θάνατο του 32χρονου τερματοφύλακα, ο οποίος είχε περάσει και από την Ξάνθη.

*Αήττητη η ΑΪΚ σε 13 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους, μετρώντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 62ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την ΑΪΚ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε στο ντέρμπι με τη Χάμαρμπι (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Για ακόμη μια φορά φέτος, αποδείχθηκε κατώτερη των προσδοκιών και παρά τις όποιες προσπάθειες της δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Τρίτη ήττα στις τέσσερις πρώτες στροφές, έχοντας προηγηθεί αυτές από Χάλμσταντ (2-1 εκτός) και Νόρκεπινγκ (0-3 εντός). Αμφίβολος ο Μαγκάσι, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο.

ΑΪΚ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-3 (34′, 52′, 73′) και παρότι μείωσε με τον Μάτισεν στο 86ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και τέταρτο τέρμα, με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Σίριους, μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον υποδέχθηκε τη Χάκεν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 1-4. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική κόντρα στους πρωταθλητές, αλλά δεν το έκανε και με μεγάλη επιτυχία, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 1-3. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί οι τρεις ισοπαλίες με Νόρκεπινγκ (1-1 εκτός), Τζουργκάρντεν (0-0 εντός) και Βάρμπεργκς (1-1 εκτός). Εξέτισε την τιμωρία του ο Ντάνιελ Στένσον και υπολογίζεται και πάλι.