18η αγωνιστική

*Αήττητη η Μάλμε στα 19 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάλμσταντ, μετρώντας 13 νίκες και έξι ισοπαλίες.

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάλμσταντ – Μάλμε 0-1

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 24′ με τον Κιεσέ Τελίν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Ρικς (73′) και Κιεσέ Τελίν (90’+3).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μάλμε, μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο και παρότι άνοιξε το σκορ, δεν το κράτησε για πολύ. Ανέβασε στροφές προς το φινάλε ωστόσο και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Μοιράζεται έτσι τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία Α Σουηδίας με τη Χάκεν, έχοντας όμως και ματς λιγότερο, ούσα και στο -4 από την κορυφή. Επικράτησε στα 7/9 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα.

Μάλμε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-5 από τη Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε τέσσερα τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (12′, 16′, 35′, 45’+5), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 85ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο των οκτώ αγώνων για τη Χάλμσταντ, στο οποίο και μετρούσε από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ υποδέχθηκε τη Βάρμπεργκς, από την οποία διασύρθηκε με 0-5. Τραγική η εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε πίσω με τέσσερα τέρματα. Κάπου εκεί το παράτησε τελείως και προς το φινάλε δέχθηκε και πέμπτο γκολ.

Παρά το αρνητικό αυτό αποτέλεσμα, βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία στην έκτη θέση και ψάχνει άμεση αντίδραση. Ποντάρει στο αήττητο σερί των πέντε εκτός έδρας αγώνων της (4-1-0). Απέκτησε δανεικό από το Αμβούργο τον πορτιέρο Μάρκο Γιόχανσον, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον Μάλκολμ Νίλσον. Ο τελευταίος αποφάσισε να κάνει διάλειμμα στην καριέρα του, για ψυχολογικούς λόγους.