8η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μόλντε δεν έχει υποστεί ήττα από την Σάντεφιορντ στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε της Σούρνανταλ με σκορ 0-4, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Μόλις στο 8’ ο Χάουγκεν σκόραρε για το 0-1, στο 35’ ο Έρικσεν έκανε το 0-2 και στο 43’ ο Έντεγκορντ το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 66’ ο Μπερίσα σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μόλντε νίκησε εύκολα στο Κύπελλο μεσοβδόμαδα την Σούρνανταλ (0-4), όμως έπεσε θύμα έκπληξης στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος και θέλει να βγάλει αντίδραση. Ηττήθηκε από την ουραγό και χωρίς νίκη τότε, Άαλεσουντ, με 3-1, η οποία μάλιστα δεν είχε καν πετύχει γκολ στο πρωτάθλημα. Ήταν πισωγύρισμα για το συγκρότημα του Μούε, αφού ερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες και έδειχνε ότι αφήνει οριστικά πίσω του το κακό ξεκίνημα στην Eliteserien. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός σταθερά εκτός οι τραυματίες Έλινγκσεν, Χάουγκεν, Ούλαντ-Άντερσεν.

Μόλντε Στατιστικά

*6/10 επίσημα τελευταία με goal/goal

*8/10 στο πρωτάθλημα είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με την Άικ Τένσμπεργκ, στο Κύπελλο. Στο 32’ ο Νίλσον σκόραρε για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και στο 47’ έκανε το 0-2. Στο 70’ ο Ρίγκελ μείωσε σε 1-2 και στο 90’ ο Νίγκορντ ισοφάρισε σε 2-2. Μετά την παράταση οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-3 στα πέναλτι.

Η Σάντεφιορντ έρχεται από αποκλεισμό-σοκ στο Κύπελλο, από την άσημη και σαφώς υποδεέστερη Άικ Τένσμπεργκ (2-2), στη διαδικασία των πέναλτι. Έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων που απέκτησε νωρίς στο δεύτερο μέρος. Χωρίς νίκη για τέσσερις αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ηττήθηκε στην έδρα της Στρόμσγκοντσετ στο πιο πρόσφατο για την Eliteserien, με σκορ 1-0. Η μοναδική νίκη που έκανε, ήταν εμφατική, κόντρα στην Άαλεσουντ με 4-0 εντός έδρας. Μία νίκη και τρεις ισοπαλίες έως τώρα, σε σύνολο επτά αγωνιστικών. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Πόλερουντ, αμφίβολος ξανά ο μέσος Αμίν και ο εξτρέμ Κούμσον.