ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΛΟΥΖ - ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ Προγνωστικά

23η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βολουντάρι, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι με πολλές μονομαχίες, ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και πήρε δίκαια το προβάδισμα στο 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το ξεκίνημα του β’ μέρους (48′), αλλά κατάφεραν σε μία ανύποπτη φάση να βρουν το γκολ της ισοφάρισης (62′), κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Η Κλουζ επέβαλε πάλι το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και πήρε τη νίκη, με το τελικό 2-1 να διαμορφώνεται στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο ντεμπούτο του κόουτς Σαμπάου στον πάγκο της, η Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +10 από την ουραγό Μιοβένι. Αήττητη στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (2-2-0), με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΛΟΥΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*G/g στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στη Σεπσί, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό της ξεκίνημα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων στο 19ο λεπτό! Αναμενόμενα, χαλάρωσε στη συνέχεια και δέχθηκε πληθώρα ευκαιριών από τους φιλοξενούμενους, κυρίως στο β’ μέρος. Ωστόσο, κράτησε σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της και το 3-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (2-3-0)η ομάδα του κόουτς Μούτου. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -6 από την πρωτοπόρο Κλουζ. Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τα τέσσερα από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Κερδισμένη και εκτός αγωνιστικού χώρου η Ραπίντ, αποφασίστηκε η άρση της απαγόρευσης μεταγραφών που της είχε επιβληθεί, αφού εξόφλησε το ποσό των 800.000 ευρώ που χρωστούσε στον Μπάριον Παουλίστα. Στα αγωνιστικά, σταθερά εκτός ο Παπό. Βρίσκεται κοντά στην απόκτηση του Χουάνπι από την Καράκας.