* 10η αγωνιστική

* No Goal τα 7/9 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΟΡΝΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-4) επί της Κατοβίτσε. Σκόραραν οι Μουσιόλικ (20’), Λούκοζεκ (37’), Ενάλι (77’, 90’).

Με πειστικό τρόπο πήρε την πρόκριση στο 2ο γύρο του Κυπέλλου η Γκόρνικ, παρά το rotation του κόουτς Ούρμπαν απέναντι στην 10η της Β’ κατηγορίας.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη Κυριακή έκανε εξόχως ανταγωνιστική εμφάνιση (2.33 – 1.60 xGoals) απέναντι στη Λέγκια, αλλά έφυγε με άδεια χέρια από τη Βαρσοβία.

Υπέφερε στο ξεκίνημα του ντέρμπι, δέχθηκε νωρίς το γκολ, αλλά απάντησε άμεσα εκμεταλλευόμενη μεγάλο λάθος στο build up των γηπεδούχων. Γεμάτο εκατέρωθεν φάσεις το πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου, η Γκόρνικ έχασε δύο μεγάλες φάσεις για την ανατροπή και πληγώθηκε στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-1.

Δίχως νέα προβλήματα ενόψει Ζαγκλέμπιε, παραμένει εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν ο Νασιμέντο (μέσος), αμφίβολος είναι ο Κράβτσικ (φορ).

ΓΚΟΡΝΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3 στην παράταση) επί της Σοκόλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό, οι Γκαμπριντασβίλι (14’), Μροζ (22’) γύρισαν το ματς για τη Ζαγκλέμπιε. Ισοφάρισε η Σοκόλ στο 66’ και στο 101’ ο Μουνιόθ πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Το εκτεταμένο rotation του κόουτς Φορνάλικ έκανε δύσκολη την πρόκριση στο 2ο γύρο του Κυπέλλου την Τετάρτη, στην έδρα ομάδας από την 4η κατηγορία. Βρήκε τη λύση όμως στο έξτρα ημίωρο και διατηρήθηκε το θετικό μομέντουμ στον σύλλογο που έχει ξεκινήσει ενθαρρυντικά και στην Ekstraklasa.

Την προηγούμενη Κυριακή εκμεταλλεύτηκε ακόμη μία φορά την έδρα της, το ρεκόρ στο Λούμπιν πήγε στο 4-1-0 για να διατηρηθεί εντός 6αδας.

Κλειστό το παιχνίδι με τη Βάρτα (0.55 – 0.53 xGoals) κρίθηκε με μία βολίδα από τα 20+ μέτρα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα στην συνέχεια, δεν απειλήθηκε παίζοντας πίσω από την μπάλα.

Μίκρυνε το απουσιολόγιο για το ταξίδι στο Ζάμπρζε, παραμένει εκτός ο σημαντικός φορ Κουρμινόφσκι.