*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ερντρι – Αλόα 2-0, Αλόα – Ερντρι 2-0

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει φέτος και για το Τσάλεντζ Καπ, αλλά στην έδρα της Αλόα, με τη γηπεδούχο να κερδίζει με 1-0.

*Οι τέσσερις τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες, συμπεριλαμβανομένων και των τριών φετινών έχουν λήξει under 2,5 μαζί με N/G

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Κέλτι Χαρτς, σε έναν ισορροπημένο αγώνα που δεν είχε πολλές κλασσικές ευκαιρίες, αν και προηγήθηκε με τον Φρίτζελ στο 21’, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Μπαρτζόνας στο 66ο λεπτό.

Η Ερντρι κατάφερε να παραμείνει αήττητη για δύο σερί αγώνες, αν και δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη νίκη, φέρνοντας ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Κέλτι Χαρτς. Και στους 10 τελευταίους αγώνες της έχει χάσει μόνο από το Εδιμβούργο εντός, στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της εκεί, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα.

Βρέθηκε εκτός πρώτης τετράδας, ούσα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από την τέταρτη και τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος! Και είναι αρκετά πίσω, στο -12 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Απουσιάζει ο αμυντικός Μπάλανταϊν που έχει κάποιες ενοχλήσεις.

Ερντρι Στατιστικά

*Εχει δύο σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 6/11 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/11 N/G εντός έδρας

ΑΛΟΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα έχασε 1-2 εντός έδρας από την Φόλκερκ, αν και προηγήθηκε με τον Ντόνελι στο 21ο λεπτό, δεχόμενη την ισοφάριση από τον ΜακΚέι στην εκπνοή του ημιχρόνου και χάνοντας με γκολ του Μπάρελ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Αλόα ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Φόλκερκ, πρώτη της ήττα έπειτα από δύο σερί νίκες και τέσσερα παιχνίδια που δεν είχε χάσει, όμως στο κύπελλο Σκοτίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού. Και μακριά από την έδρα της δεν έχει ηττηθεί εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες, έχοντας κερδίσει τον πιο πρόσφατο εξ αυτών.

Παρά την ήττα διατηρείται στην τέταρτη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την σημερινή αντίπαλο της που είναι ακριβώς από κάτω της. Και είναι πάντα αρκετά πίσω, στο -10 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Ο αμυντικός Ντεβάιν έχασε τα τελευταία παιχνίδια και είναι αμφίβολος για σήμερα.