*28η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Λουκέρνη – Σερβέτ 2-0, Σερβέτ – Λουκέρνη 4-2

*NG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Λωζάνη Ουσί. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Γκάρμπι (58′) και Ντιακιτέ (61′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Οκόου στο 73′.

Περίοδο ντεφορμαρίσματος διανύει η Λουκέρνη γνωρίζοντας τέσσερις ήττες σε πέντε αγωνιστικές, με τελευταία αυτή στην έδρα της ουραγού Λωζάνης Ουσί την προηγούμενη βδομάδα. Παραμένοντας στους 37 βαθμούς διατηρείται ζωντανή για είσοδο στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Στις δύο τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές γνώρισε ισάριθμες ήττες με το ίδιο σκορ (1-0) από Ζυρίχη και Λουγκάνο, στις δύο προηγούμενες επικράτησε των Λωζάνη (2-1) και Ζανκτ Γκάλεν (1-0). Διαθέσιμος για τον προπονητή Φρικ στη σημερινή δύσκολη αναμέτρηση με τη Σερβέτ ο Γιασάρι που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 11/14 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΕΡΒΕΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας στα πέναλτι (0-0 κ.δ. και παρ.) από τη Βικτόρια Πλζεν.

Είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στην έδρα της Βικτόρια Πλζεν, της οποίας πέταξε στα σκουπίδια. Αυτή οδηγήθηκε στην παράταση κι έπειτα στα πέναλτι, εκεί που Στεφάνοβιτς, Σεβερέν και Τσουνεμότο αστόχησαν θέτοντας νοκ άουτ τη Σερβέτ από τους “16” του Κόνφερενς Λιγκ.

Στρέφει το ενδιαφέρον της και πάλι στη Σούπερ Λιγκ στην οποία προέρχεται από τέσσερις σερί νίκες, με τελευταία αυτή επί της Λωζάνης (3-1 εντός). Στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές ηττήθηκε μόνο από την Ιβερντόν (2-1), στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες με μηδέν παθητικό και τρεις ισοπαλίες.