9η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Ελσίνκι – Μάριεχαμν 3-0

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ίντερ Τούρκου, για το πρωτάθλημα. Είδε την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι στο 34′, με την ίδια να παίρνει το προβάδισμα στο 77′ με τον Χόπκατ. Επτά λεπτά αργότερα όμως δέχθηκε την ισοφάριση.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Μάριεχαμν, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Χάκα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνιελ Νόρμεν φιλοξενήθηκε από την Ίντερ Τούρκου, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Απέφυγε τα χειρότερα σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ήταν κατώτερη, βλέποντας και την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι. Έγινε πιο απαιτητική στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες και πήρε το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει μέχρι τέλους. Ο βαθμός που πήρε, ήταν μόλις ο πέμπτος της στα επτά πρώτα παιχνίδια της. Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι Έλμο Χένρικσον και Σάμουελ Ανίνι Τζούνιορ, καθώς είναι δανεικοί από την Ελσίνκι.

Μάριεχαμν Στατιστικά

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ίλβες, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 48′, πέντε λεπτά αργότερα είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι και εν τέλει ισοφάρισε με τον Ραντούλοβιτς στις καθυστερήσεις.

Από την πλευρά της, η Ελσίνκι τρέχει από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα φιλοξενήθηκε από την Ίλβες, κόντρα στην οποία άφησε δυο βαθμούς, μετά και το τελικό 1-1. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο αργότερα στάθηκε τυχερή στο χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων. Πίεσε στο φινάλε και λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις. Έμεινε έτσι στη δεύτερη θέση και στο -1 από την Κουόπιο, μετά από τις εννέα πρώτες στροφές.