*5η αγωνιστική

*Η προϊστορία τους περιλαμβάνει ένα παιχνίδι μπαράζ για την δεύτερη κατηγορία, το μακρινό 2010. Τότε, η Ρανχάιμ είχε επικρατήσει με 2-3 της Λιν εκτός έδρας.

ΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από την Τρομσντάλεν στην παράταση, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 24′, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (84′), αλλά στην εκπνοή αυτής είδε να αποβάλλεται παίκτης της (90′). Παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα στην παράταση, λύγισε και δέχτηκε δύο γκολ (117′, 120+2′).

Δυναμικά εξελίχθηκε το παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την Τρομσντάλεν, οι συγκυρίες ήταν τέτοιες που δεν την βοήθησαν, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί δίκαια. Λίγο την απασχολεί βέβαια αυτό, αφού πρωταρχικός στόχος είναι η παραμονή στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη εβδομάδα, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Βαλερένγκα, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Μπήκε άσχημα στο ματς και δέχτηκε γρήγορο γκολ, ωστόσο η αποβολή αντιπάλου άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσε την ευκαιρία στην Λιν να επιστρέψει το παιχνίδι.

Μόλις μία ήττα έχουν στο πρωτάθλημα οι νεοφώτιστοι, αυτή στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Μος. Αποβλήθηκε στο ματς κυπέλλου και είναι τιμωρημένος ο νεοαποκτηθείς στόπερ Σκούλσταντ.

Λιν Στατιστικά

*Τα πέντε τελευταία παιχνίδια της είχαν τουλάχιστον μια κόκκινη κάρτα

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΡΑΝΧΑΙΜ ΙΛ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε χωρίς πρόβλημα την ερασιτεχνική Μέλχους με 1-5 για το κύπελλο. «Καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο (19′, 22′, 38′, 45+2′) και πέτυχε και πέμπτο γκολ στο ρελαντί (61′). Η αντίπαλος απλώς πέτυχε το γκολ της τιμής (82′).

Άνευ σχολιασμού τα όσα διαδραματίστηκαν στο παιχνίδι κυπέλλου ανάμεσα σε εκείνη και την Μέλχους, κέρδισε χωρίς κανένα πρόβλημα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο πρωτάθλημα, έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την Ασάνε εντός έδρας στο πιο πρόσφατο χρονικά παιχνίδι της. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά αμυντικά έβγαλε και πάλι σοβαρές αδυναμίες, που της κόστισαν.

Μόλις μία νίκη έχει η Ρανχάιμ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα (1-1-2), με τον τεχνικό Ινγκεμπρίγκτσεν να ζητάει άμεση αντίδραση. Παραμένει τραυματίας ο αμυντικός Σιόρνταλ.