*Στον πρώτο γύρο: Αταλάντα – Γιουβέντους 0-0

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Γιουβέντους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Νάπολι. Ο Κβαρατσχέλια άνοιξε το σκορ στο 42′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Κιέζα (81′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρασπαντόρι στο 88′, μετά από χαμένο πέναλτι του Οσίμεν.

Αστόχησε σε τρεις μεγάλες ευκαιρίες του Βλάχοβιτς, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 34′ κι ενώ δεν υπήρχε σκορ. Η Γιουβέντους κατάφερε να ισοφαρίσει τη Νάπολι στο “Diego Armando Maradona” με τρομερό διαγώνιο σουτ του Κιέζα εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, αλλά πλήρωσε την απειρία του Νονγκέ Μποεντέ λίγο αργότερα που υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι.

Άμεση επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για το συγκρότημα του Αλέγκρι που πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έξι αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες), αυτή επί της Φροζινόνε (3-2 εντός) στην εκπνοή των καθυστερήσεων. Διατηρείται στη 2η θέση της Σέριε Α και στο +1 από τη Μίλαν έχοντας, ουσιαστικά, “καθαρίσει” σε μεγάλο βαθμό τη συμμετοχή του στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, στόχο που είχε θέσει εξ αρχής τόσο η διοίκηση, όσο ο προπονητής.

“Μας περιμένει μία σημαντικότατη αναμέτρηση που, ωστόσο, δεν θα είναι καθοριστική για τη συνέχεια”, είπε ο προπονητής Αλέγκρι. Οι Κάρλος Αλκαράθ και Ραμπιό είναι τραυματίες, θέση στην ενδεκάδα διεκδικεί ο Μιρέτι. Τιμωρημένος ο Βλάχοβιτς, στην κορυφή αναμένονται οι Μίλικ και Κιέζα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ο Παουλίνιο άνοιξε το σκορ στο 17′, απάντησε ο Σκαμάκα στο 39′ για τους φιλοξενούμενους.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν το 20λεπτο, είχε τρία δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες καταφέρνοντας, απλά, να αποσπάσει την ισοπαλία στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας μεσοβδόμαδα. Πλασματικό το σκορ για την Αταλάντα που θα υποδεχτεί στο Μπέργκαμο τα “λιοντάρια” την Πέμπτη (14/3), στη ρεβάνς των “16” του Γιουρόπα Λιγκ.

Στη Σέριε Α αγνοεί τη νίκη σε τρεις αναμετρήσεις (0-1-2), την προηγούμενη βδομάδα ηττήθηκε με ανατροπή από την Μπολόνια (2-1 εντός) χάνοντας έδαφος στη μάχη για είσοδο στην 4αδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Τζένοα (4-1) στις 11 Φεβρουαρίου (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες).

Αήττητοι οι “μπεργκαμάσκι” από τον Μάρτιο 2018 στην έδρα της Γιουβέντους με σερί μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες: Σε όλες πέτυχε τουλάχιστον από ένα γκολ, ενώ παράλληλα κράτησε το μηδέν μόνο τον Νοέμβριο 2021 (1-0). Ως “ψευτοεννιάρι” θα παίξει και πάλι ο Ντε Κεϊτελάρε, θα έχει σε υποστηρικτικό ρόλο Λούκμαν και Κόοπμαϊνερς. Από τον πάγκο θα ξεκινήσει ο Πάσαλιτς.