* Γειτονικό ντέρμπι.

* Στο 1ο γύρο (05/11): Μορεϊρένσε – Γκιμαράες 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Τσάβες. Ο Ζότα Σίλβα (20’) άνοιξε το σκορ για την Γκιμαράες, ο Ερνάντες (23’) ισοφάρισε για την Τσάβες και ο Τιάγο Σίλβα (63’) με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με τρεις διαδοχικές νίκες πριν τη διακοπή η Βιτόρια “αγκάλιασε” το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν και υπάρχει η φιλοδοξία στον σύλλογο για πλασάρισμα εντός 4αδας, απ’ όπου απέχει ένα τρίποντο.

Στις 17 του Μάρτη, μπήκε καλά στο ματς με την ουραγό της λίγκας, είχε διπλή ευκαιρία (δοκάρι) με τον κορυφαίο της παίκτη. Τελικά ο Ζότα Σίλβα έδωσε τη λύση με το κεφάλι, πριν κάνει ντεμπούτο με την Εθνική Πορτογαλίας. Η Τσάβες είχε άμεση αντίδραση με την ισοφάριση σε μετάβαση κι ακολούθως ξόδεψε καθαρό τετ α τετ μετά από γκάφα στην άμυνα της Γκιμαράες.

Εκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δύο καλές στιγμές στατικών φάσεων, αντιστοίχως απείλησαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά μία λάθος έξοδος του κίπερ τους προκάλεσε το (αυστηρό) πέναλτι για το 1-2. Εν συνεχεία η Γκιμαράες έφτασε πιο κοντά σε τρίτο γκολ, παρά απείλησε με ισοφάριση η Τσάβες.

“Πρέπει να είμαστε μια πολύ αυστηρή ομάδα και να μην πέσουμε στις παγίδες που θα μας στήσει η Μορεϊρένσε. Πρέπει να προσπαθήσουμε να ελέγχουμε το παιχνίδι ανά πάσα στιγμή.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο αρχηγός Βαρέλα (κίπερ) ανάρρωσε μετά από απουσία 1.5 μήνα, ενώ αμφίβολος είναι ο Φερνάντες (στόπερ) που ήταν τραυματίας πριν τη διακοπή.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Αρούκα. Ο Ερνάνι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 10ο λεπτό.

Η εκπληκτική πορεία των “βερδεμπράνκος” στην επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία είχε μία ακόμη νίκη-ορόσημο πριν τη διακοπή, με την οποία έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 6ης θέσης.

Με το αγαπημένο τους σκορ λύγισαν και την πληθωρική Αρούκα, για 8η φορά μέσα στην σεζόν επικράτησαν στο 1-0, περιορίζοντας ξανά τα ατού των αντιπάλων (0.84 – 0.34 xGoals).

Εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για το γρήγορο προβάδισμα, το οποίο τους έκανε εύκολη την ζωή. Εξαιρετικές οι ανασταλτικές τοποθετήσεις τους, δεν επέτρεψαν ουδέποτε στην Αρούκα να βρει επιθετικό ρυθμό. Μία καλή στιγμή μετάβασης είχε αυτή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Μορεϊρένσε παρέμεινε πιο επικίνδυνη παίζοντας στο χώρο. Στο φινάλε γλίτωσε σε τετ α τετ που δημιουργήθηκε από γκάφα του στόπερ της για να πανηγυρίσει την 12η νίκη της.

“Έχω ήδη πει ότι είμαι τυχερός, γιατί έχω μια πολύ ανταγωνιστική και αφοσιωμένη ομάδα. Ευτυχώς έχω μια ομάδα που απαιτεί πολλά από μένα. Όσο μπορούμε, θα παλεύουμε για την πέμπτη θέση” δήλωσε ο κόουτς Μπόρζες.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Αντονίς (εξτρέμ) παραμένει εκτός, “φρέσκια” απουσία αυτή του πρόσφατου σκόρερ Ερνάνι (εξτρέμ). Μακροχρόνια εκτός ο Σιλά (μπακ), ενώ αμφίβολος λογίζεται ο σημαντικός Μάντσον (μέσος).