16η Αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την Primeira Liga

* Αήττητη η Εστορίλ (5-1-0) απέναντι στην Κάζα Πία!

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Αρούκα. Σκόραρε δις ο Νταμπάγκ στο 28ο και 64ο λεπτό.

Σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα η Εστορίλ, το προηγούμενο Σάββατο γνώρισε τριτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα κι έφτασε τα 10 σερί παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-7) ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Ισορροπημένη η κατοχή της μπάλας στην έδρα της Αρούκα, ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα έπαιζε πιο άμεσα στο βαρύ από την βροχή χορτάρι, είχε δύο μεγάλες φάσεις να διπλασιάσει τα τέρματά της πριν την ανάπαυλα. Χτύπησε στην κόντρα για το 2-0, εκμεταλλευόμενη γλίστρημα αμυντικού της Εστορίλ στο ξεκίνημα της φάσης. Πολύ καλά στημένη αμυντικά, είχε κι άλλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για πολύ μεγαλύτερο σκορ. Ανούσια η Εστορίλ στις επιθέσεις της, αργή η ανάπτυξή της.

Υπό έντονη αμφισβήτηση πλέον ο κόουτς Βερίσιμο, με τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται επικίνδυνα (+4), κομβικό για το μέλλον του το σημερινό παιχνίδι.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός φορ Έρισον, αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Λέα Σιλίκι (χαφ). Παραμένει εκτός ο Ζεράλδες (χαφ), αμφίβολος δίνεται ο Μάρκες (φορ).

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη-πρόκριση (0-1) επί της Σετούμπαλ στο Κύπελλο. Ο Ετέκι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 3ο λεπτό.

Απτόητη η νεοφώτιστη Κάζα Πία, συνεχίζει την εξαιρετική της σεζόν, την Πέμπτη πήρε και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με “επαγγελματικό” διπλό στην Σετούμπαλ της Γ’ κατηγορίας.

Σκόραρε πολύ νωρίς στο ματς με δόση τύχης στο σουτ του μέσου της και στην συνέχεια έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα στη χώρα. Αμύνθηκε αποτελεσματικά και κράτησε για ακόμη μία φορά το μηδέν πίσω.

Όπως τα κατάφερε και το προηγούμενο Σάββατο φιλοξενώντας την Πόρτο (0-0) και μάλιστα με παίκτη λιγότερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο! Δικαίως κάνει όνειρα ακόμη και για Ευρώπη η ομάδα του Μάρτινς, δεν είναι τυχαία στην 5η θέση, με το καλύτερο παθητικό στη λίγκα!

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Σοάρες (δεξί μπακ/χαφ). Τιμωρημένος είναι ο βασικός κίπερ Μπατίστα, παραμένει εκτός ο τραυματίας Νατέλ (εξτρέμ), αμφίβολος είναι ο επιδραστικός αριστερός μπακ/χαφ Λέλο που έχασε τα δύο προηγούμενα παιχνίδια.