17η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΛΕΓΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χιχόν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 22′ με τον Ρουμπέν Πάρδο και παρότι δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο (24′, πεν. 35′), εν τέλει ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με τον Χοσέ Αρνάιθ.

Αήττητο σερί πέντε αγώνων στο πρωτάθλημα για τη Λεγανές, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ φιλοξενήθηκε από τη Χιχόν, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Δεν ικανοποίησε κόντρα σε μια αποδεκατισμένη ομάδα, πήρε το προβάδισμα αλλά δέχθηκε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Πιο σοβαρή στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στα ίσα, αλλά παρότι είχε ευκαιρίες στη συνέχεια δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες επί των Ιμπίθα (0-2 εκτός) και Πονφεραντίνα (2-1 εντός), οπότε και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης και στο -4 από τη ζώνη των πλέι οφ. Αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, επικρατώντας στα τρία εξ αυτών. Μοναδικός απόντας είναι ο Γκάκου Σιμπασάκι, που βρίσκεται στο Κατάρ με την εθνική Ιαπωνίας.

Λεγανές Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΡΑΝΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Αλμπαθέτε, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Χοσέ Καγιεχόν (53′), Σάντσεθ (71′), Μπράιαν Σαραγόσα (78′) και Αντόνιο Κριστιάν (αυτ. 87′). Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι (9′, 61′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γρανάδα, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, στο ντεμπούτο του Πάκο Λόπεθ υποδέχθηκε την Αλμπαθέτε, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από νωρίς και παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο. Βοήθησε και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες.

Διατηρείται έτσι οριακά εντός των πλέι οφ και σε τριπλή ισοβαθμία με τις Καρταχένα και Αλμπαθέτε. Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το διπλό σε καμία από τις επτά τελευταίες εξόδους της, στις οποίες και είχε δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες, χωρίς να έχει σκοράρει σε κάποια από αυτά. Για ακόμη μια φορά δε λείπουν οι απουσίες από την αποστολή της.