*16η αγωνιστική

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Μπράουνσβαϊγκ. Σκόραρε από την άσπρη βούλα ο Γκριν στο 31′.

Η Γκρόιτερ Φιρτ παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην έδρα της Μπράουνσβαϊγκ, δέχτηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλα αυτά κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που έφερε πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Τέταρτη σερί νίκη για το “τριφύλλι” με μηδέν παθητικό, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, έκανε το 5Χ5 στη 2. Μπουντεσλίγκα συνεχίζοντας την αναρρίχησή του στη βαθμολογία.

Και οι τέσσερις αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στο Μαγδεμβούργο έλαβαν χώρα στη δεύτερη κατηγορία, σε όλες επικράτησε η γηπεδούχος ομάδα. Την προηγούμενη σεζόν η Γκρόιτερ Φιρτ επικράτησε εντός έδρας με 3-0. Δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής Τσόρνιγκερ.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΓΔΕΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ. Το σκορ άνοιξε ο Ατίκ στο 15′, απάντησε ο Νίεμιετς για τους φιλοξενούμενους (87′, 90+2′).

Υποκλίθηκε στην επιθετική υπεροχή της Φορτούνα Ντίσελντορφ μεσοβδόμαδα γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τους “16” του Κυπέλλου Γερμανίας, αν και προηγήθηκε σχετικά νωρίς στην αναμέτρηση. Παθητικό ρόλο κράτησε το Μαγδεμβούργο στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που πλήρωσε ακριβά στα τελευταία λεπτά.

Η εν λόγω ήττα έβαλε τέλος σε μίνι νικηφόρο σερί δύο αναμετρήσεων, στις έξι τελευταίες εκτός έδρας επικράτησε μόνο της Όσναμπρουκ (2-0) στις 25 Νοεμβρίου (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες). Το Μαγδεμβούργο μέτρησε τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις που αντιμετώπισε τον προπονητή Τσόρνιγκερ (διαφορά γκολ 1-11).