* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (16/02): Γουότερφορντ – Σέλμπουρν 1-1

* Στο 2ο γύρο (17/05): Σέλμπουρν – Γουότερφορντ 1-0

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Σλάιγκο Ρόβερς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι ΜακΚόρμακ (25’), Πάρσονς (60’) και Άμοντ (67’, 87’). Ο Βαβέρου (86’) μείωσε προσωρινά σε 3-1 για τους Ρόβερς.

Άμεση κι εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για τους “μπλε”, 6η στα 8 τελευταία παιχνίδια τους αυτή της περασμένης Παρασκευής, στις 5 πιο πρόσφατες πέτυχαν 2+ γκολ!

Οι Ρόβερς απείλησαν πρώτοι στο ματς, ξόδεψαν δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, αλλά μετά το πρώτο της γκολ η Γουότερφορντ έστησε επιθετικό πάρτι! Με 7 μεγάλες ευκαιρίες, εκμεταλλεύτηκε δύο μεγάλες γκάφες από τα αντίπαλα στόπερ στο 2ο και το 3ο γκολ. Πρωταγωνιστής και πάλι ο φορ Άμοντ που έφτασε τα 11 γκολ στη λίγκα.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ο κόουτς Λονγκ, ο οποίος ζητά διαρκή βελτίωση στην απόδοση της ομάδας. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μακάνταμ (μέσος), Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ).

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Νταντάλκ. Ο Μάρτιν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 71ο λεπτό.

Είχαν τον χρόνο να ανασυνταχθούν οι “σελς” μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα στο κλείσιμο του Μάη και την περασμένη Παρασκευή πέτυχαν 4η νίκη στα 5 τελευταία ματς για να διατηρηθούν στην κορυφή, στο +2 με παιχνίδι λιγότερο!

Δίχως ευκαιρίες το πρώτο ημίωρο του αγώνα, η Σέλμπουρν ξόδεψε καθαρή ευκαιρία στο 33’, απείλησε ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Πιο απειλητική και στο δεύτερο μέρος, βρήκε το καθοριστικό γκολ με πλαγιοκόπηση απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Η Νταντάλκ σημάδεψε το δοκάρι δευτερόλεπτα αργότερα κι έκλεισε το ματς με μία επικίνδυνη κεφαλιά.

Προσοχή – συγκέντρωση για το σημερινό ταξίδι ζήτησε ο κόουτς Νταφ, ο οποίος συνεχίζει να έχει άδειο απουσιολόγιο.