*Στον Α’ γύρο: Άγιαξ Β – Ντε Γκράαφτσαπ 1-2

*10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΤΣΑΠ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-2 απέναντι στην Καμπούρ την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ στο 35′, η αντίπαλος ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι (45+1′), ωστόσο η Ντε Γκράαφτσαπ πήρε την νίκη χάρη σε γκολ του Μπριτάιν στο 85′.

Νίκη με οιωνούς ανόδου πήρε η Ντε Γκράαφτσαπ στο Λεουβάρντεν, όπου κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Καμπούρ και να παραμείνει στο κόλπο της απευθείας ανόδου. Δέχτηκε πίεση στην επανάληψη και έφτασε κοντά στο να δεχτεί την ανατροπή, ωστόσο στο τελευταίο διάστημα του αγώνα είχε περισσότερες ανάσες και μπόρεσε να βρει εκείνη δεύτερο γκολ και κατ’ επέκταση την νίκη. Έφτασε έτσι τις τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και έβαλε «φωτιά» στην μάχη της απευθείας ανόδου (-3 από την δεύτερη θέση).

Τραυματίστηκε και θα λείψει ο πολύτιμος εξτρέμ και πρώτος σκόρερ της ομάδας, Ουνάλ. Πάντα εκτός με τραυματισμό οι στόπερ Λάμερς και Χίλεν.

Ντε Γκράαφτσαπ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΓΙΑΞ Β

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Όμαρσον στο 58′, γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Μπρέντα με 0-1 το βράδυ της Παρασκευής, για το πρωτάθλημα.

Ακόμη ένα παιχνίδι στο οποίο δεν άξιζε να χάσει, αλλά αδίκησε τον εαυτό του και έφυγε με άδεια χέρια. Δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο η Μπρέντα, ο Άγιαξ Β όμως έβγαλε φλυαρία και δεν μπορούσε να δώσει ουσία στο παιχνίδι του. Σε ανύποπτη φάση και δίχως να πιέζεται ιδιαίτερα, δέχτηκε το γκολ που έκρινε και το αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Φος, που ψάχνει αντίδραση.

Στα αγωνιστικά, τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει είναι ως επί το πλείστον μακροχρόνια. Μοναδική εξαίρεση ο τραυματίας  πλάγιος μπακ Ζερμούνι. Επέστρεψε ο εξτρέμ Γκοντς μετά από σοβαρό τραυματισμό και πήρε χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα δύο παιχνίδια.