31η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς, έχοντας επικρατήσει στα 5/8.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λιλ – Μετς 2-0

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χάβρης, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μικαουτάντζε στο 46ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μετς, μετά και το εντός 2-1 επί της Λανς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Χάβρη, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό, μετά και το τελικό 0-1.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τα ηνία, σε μια φάση που “έπιασε στον ύπνο”, την αντίπαλη άμυνα. Μπήκε φορτσάτη όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και εκμεταλλευόμενη μια ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα, ευτύχησε να πάρει τα ηνία. Λίγο αργότερα μάλιστα είχε και δοκάρι για να “καθαρίσει” το παιχνίδι, δεν το έκανε όμως και γλίτωσε την ισοφάριση στην πορεία, με τους γηπεδούχους να έχουν και αυτοί δοκάρι.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ούσα παράλληλα στο +3 από τη Λοριάν και τον απευθείας υποβιβασμό. Ηττήθηκε στα 6/8 τελευταία εντός της, στα οποία είχε επίσης και δυο νίκες.

“Ξέρουμε ότι πλέον δεν έχουμε κανένα δικαίωμα για να κάνουμε λάθη. Ερχόμαστε από δυο νίκες και αυτό μας δίνει ψυχολογία. Σήμερα θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να κάνουμε το καλύτερο δυνατό που μπορούμε για να αποσπάσουμε κάτι”, δήλωσε ο αμυντικός Μαξίμ Κολέν.

Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει και πάλι, με τον αμυντικό Ερέλ να μένει και αυτός εκτός λόγω μυϊκού τραυματισμού.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 61ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των έξι αγώνων πρωταθλήματος για τη Λιλ, στο οποίο και είχε τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0, στο μεταξύ τους εξ αναβολής.

Μπήκε δυναμικά και μέχρι το 20ο λεπτό είχε δυο καλές στιγμές για να προηγηθεί. Σταδιακά έδωσε χώρους και μέχρι την ανάπαυλα πέρασε κάποιες δύσκολες κατάστασεις, στις οποίες και άντεξε ωστόσο, παρά τα πολλά αμυντικά λάθη. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Γκούντμουντσον, αλλά λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω σε μια φάση που ξεκίνησε από ένα νέο λάθος στην άμυνα της. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην πορεία, αλλά με το σκορ να μην αλλάζει.

Πρώτη απώλεια, μετά από τις τρεις διαδοχικές νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Λανς (2-1 εντός), Μαρσέιγ (3-1 εντός) και Στρασμπούργκ (1-0 εντός). Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στην τέταρτη θέση και σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη Μπρεστ και τις θέσεις που οδηγούν στο ερχόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Πανηγύρισε ένα διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (1-3-4).

Εκτός μάχης βρίσκονται οι τραυματίες Ουμτιτί, Αντρέ, Μιραμόν και Ίλιτς, με τον τελευταίο να είναι σε στάδιο αποθεραπείας πλέον. Με απόφαση Φονσέκα αποκλείστηκαν από την αποστολή οι Φερνάντες και Ουνάς.