*11/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-5-3).

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Βολουντάρι εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα (1′), ισοφάρισε με τον Ντούγκανζιτς στο 12′, αλλά ένα αυτογκόλ στο 37′ επανάφερε το προβάδισμα για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Η Ραπίντ δεν έχει την έναρξη της σεζόν που περίμεναν οι άνθρωποι της ομάδας. Η ομάδα του Κριστιάνο Μπεργκόντι έχει κερδίσει μόνο έναν αγώνα σε τέσσερις αγωνιστικές και η τελευταία εντύπωση που αφήνει από το προηγούμενο ματς, είναι κακή.

«Δεν τίθεται θέμα αποχώρησης του Κριστιάνο Μπεργκόντι. Του τηλεφωνήσαμε για να του πούμε ότι έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτόν και ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν», δήλωσε ο πρόεδρος Σούκου. Δεν αποκλείεται τα νέα αποκτήματα, ο επιθετικός Άλμπιον Ραχμάνι και ο επιθετικός μέσος Κλαούντιου Μικόβσκι, να πάρουν λεπτά κόντρα στην Πετρολούλ.

Ραπίντ Βουκουρεστίου Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΠΕΤΡΟΛΟΥΛ 52 ΠΛΟΪΕΣΤΙ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία νίκη με 3-2 απέναντι στην Φαρούλ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 48′, διπλασίασε τα τέρματά της στο 68′, αλλά η αντίπαλος επέστρεψε (72′, 90′). Έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε με γκολ στην εκπνοή (90+3′).

Έχοντας σκοράρει σε κάθε αγώνα της μέχρι τώρα και εκμεταλλευόμενη το εκτεταμένο rotation της Φαρούλ, πανηγύρισε με δραματικό τρόπο την πρώτη της νίκη, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της πρωταθλήτριας.

«Θα παίξουμε και όπως πάντα στοχεύουμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να επιστρέψουμε με βαθμούς. Υπάρχει κόντρα μεταξύ των δύο συλλόγων. Ακόμα κι εγώ, όταν ήμουν παίκτης, μπήκα σε αυτό το ματς με μεγάλη φιλοδοξία, δεν χρειάστηκε να με παρακινήσει ο προπονητής», είπε ο τεχνικός Πάρβου για το αποψινό ματς. Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Γκαρούτι.