20η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Οντένσε – Άαρχους 1-1

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Μόρτενσεν στο ένατο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 45’+4, 48′), ισοφάρισε στο 76′ με δεύτερο πέναλτι του Μόρτενσεν. Στις καθυστερήσεις δέχθηκε και τρίτο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν με εννέα παίκτες το ματς (49′, 75′).

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων πρωταθλήματος για την Άαρχους, στο οποίο και είχε από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ υποδέχθηκε τη Μίντιλαντ, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 2-3. Αρκετά μαχητική στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να προηγήθηκε από νωρίς και να ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2, όμως δεν ήταν αρκετό. Προβληματίζει το γεγονός ότι έπαιζε και με δυο παίκτες περισσότερους στο τελευταίο τέταρτο.

Παρά την απώλεια, διατηρείται εντός της ζώνης των πλέι οφ και για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της εκεί, θέλει δυο βαθμούς στα τρία παιχνίδια που έχουν απομείνει. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1). Αν και επέστρεψε στις προπονήσεις ο Μέλγκορντ, δίνεται ως αμφίβολος.

Άαρχους Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε από νωρίς πίσω με 0-2 (7′, 11′), δεχόμενη και τρίτο τέρμα στο 77ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα και για την Οντένσε, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σόρεν Κρογκ υποδέχθηκε τη Μπρόντμπι, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3. Βρέθηκε από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο (0-2), στην πορεία ισορρόπησε την κατάσταση και είχε κάποιες καλές στιγμές, που δεν εκμεταλλεύτηκε όμως. Δέχθηκε και τρίτο τέρμα προς το φινάλε.

Βρίσκεται έτσι σε τριπλή ισοβαθμία με τις Λίνγκμπι και Βίμποργκ, των οποίων και υπερτερεί, ενώ είναι στο -7 από τα πλέι οφ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Αήττητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (3-2-0). Συμπλήρωσε κάρτες ο Τομ Τράιμπουλ.