ΑΑΡΧΟΥΣ - ΟΝΤΕΝΣΕ Προγνωστικά

22η αγωνιστική (τελευταία κανονικής διάρκειας)

*Έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στα πλέι οφ η Άαρχους. Κάτι που για να πετύχει η Οντένσε, θέλει μόνο νίκη και παράλληλα απώλεια για δυο εκ των Μπρόντμπι, Ράντερς και Σίλκεμποργκ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Οντένσε – Άαρχους 1-2

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ράντερς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντούελουντ και στο 53′ ο Μόρτενσεν με πέναλτι έκανε το 0-2. Απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 82′, πριν δεχθεί απλά τη μείωση, πέντε λεπτά αργότερα.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η Άαρχους, στο οποίο και έχει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ φιλοξενήθηκε από τη Ράντερς, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της. Είχε τον έλεγχο στη συνέχεια και προς το φινάλε απέκτησε και αριθμητικο πλεονέκτημα, πριν δεχθεί λίγο αργότερα τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε και την είσοδο της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, ούσα παράλληλα στο -5 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που χαρίζουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες. Γνώριμη η απουσία του Μπέντζαμιν Χβιντ.

Άαρχους Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Άαλμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Καντρί (πεν. 33′) και Τόνγκια (50′), δεχόμενη τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Οντένσε, μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία και είχε τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε την Άαλμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια και πήρε σαφές προβάδισμα στο σκορ, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Διατηρεί έτσι ζωντανές τις ελπίδες της για συμμετοχή στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, κάτι που για να κάνει πλέον πράξη, θα πρέπει να επικρατήσει στο σημερινό παιχνίδι και παράλληλα να περιμένει συνδυασμό αποτελεσμάτων. Πανηγύρισε ένα διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της (1-3-2). Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Άσκε Άντελγκορντ, εν αντιθέσεις με τους Μιχαΐλο Ιβάντσεβιτς και Γιανκούμπα Μιντέ, που εξέτισαν.