*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Λονδρέζικο ντέρμπι

ΤΣΑΡΛΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Τσάρλτον κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Ντέρμπι, με τέρμα του Μπλάκετ – Τέιλορ στο 62ο λεπτό, αφού γλίτωσε σε μία – δύο περιπτώσεις από το να δεχθεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Τσάρλτον επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Ντέρμπι, στο πρώτο παιχνίδι που έπαιξε φέτος στο γήπεδό της, ξεκινώντας χωρίς ήττα τη σεζόν, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στην έδρα της Ακρινγκτον, ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει το 2/2, αν ήταν πιο προσεκτική την πρώτη αγωνιστική, όταν και προηγήθηκε δύο φορές, την δεύτερη στις καθυστερήσεις!

Ο προπονητής της, Μπεν Γκάρνερ, παραδέχθηκε πώς προτεραιότητα της ομάδας του είναι το πρωτάθλημα, αλλά τόνισε πώς θέλει να δημιουργήσει νοοτροπία νικητή στους παίκτες του και θέλει να κερδίσουν απόψε. Αλλωστε υπάρχει και το δέλεαρ του ντέρμπι, κάτι που θα προσελκύσει περισσότερο κόσμο στο γήπεδο, όμως ξεκαθάρισε πώς θα πάρουν ευκαιρίες παίκτες που είναι πολύ καλοί στην προπόνηση, αλλά δεν έπαιξαν ακόμη στο πρωτάθλημα. Πάντως είναι ικανοποιημένος που αντιμετωπίζουν ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, είναι κάτι που ήθελε σε αυτόν τον θεσμό.

Τσάρλτον Στατιστικά

*Εχει 4/7 G/G σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

*Εχει 4/7 over 2,5 σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

ΚΠΡ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η ΚΠΡ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά κέρδισε με 3-2 εντός έδρας την Μίντλεσμπρο, σκοράροντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Γουίλοκ (13’), Νταν (27’), Ντάικς (38’). Αλλά δέχθηκε ένα γκολ πριν τη λήξη του, από τον Κρουκς στο 41’, ενώ ο Φορς στο 56’ σκόραρε και δεύτερο γκολ για την αντίπαλο της, αντέχοντας πάντως ως το τέλος.

Η ΚΠΡ επικράτησε με 3-2 εντός έδρας της Μίντλεσμπρο, παρόλο που έδειξε «τάσεις αυτοκτονίας», καθώς προηγήθηκε με 3-0 και δέχθηκε δύο γρήγορα γκολ, με αποτέλεσμα να αγχωθεί έντονα στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως στο μοναδικό εκτός έδρας επίσημο παιχνίδι της, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έχασε με 1-0 από την Μπλάκμπερν.

Και ο δικός της τεχνικός, ο Μικ Μπιλ, είπε πώς θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλά όσοι παίξουν θα πρέπει να αποδείξουν πώς αξίζουν να φορούν τη φανέλα της ομάδας.

Σίγουρα θα λείψουν οι τραυματίες Κλαρκ – Σάλτερ (ΑΜ), Ρίτσαρντς (ΕΠ).