*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τρουά – Λαβάλ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Καέν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 86ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λαβάλ, μετά και τη νίκη 1-0 επί της Μπορντό. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί φιλοξενήθηκε από την Καέν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Για ακόμη μια φορά ήταν κατώτερη των περιστάσεων, δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και παρότι έδειχνε να αντέχει στην πίεση, εν τέλει λύγισε στα τελευταία λεπτά.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα της στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και είναι στο -3 από την πεντάδα και τα πλέι οφ, δυο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Επικράτησε μια φορά στα 13 τελευταία εντός της (1-5-7). Την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα παίξει στην έδρα της Γκινγκάμπ.

Λαβάλ Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βαλενσιέν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο ένατο λεπτό με τον Ελισόρ, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 60′. Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, λόγω επεισοδίων.

Άνω κάτω έχει γίνει η Τρουά, μετά και τα όσα συνέβησαν στο τελευταίο της παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιόν υποδέχθηκε τη Βαλενσιέν, με την οποία ήταν στο 1-1 μέχρι και την οριστική διακοπή του αγώνα. Αιτία, οι πυρσοί που εκτόξευσαν στον αγωνιστικό χώρο οι οργανωμένοι της, θέλοντας να διαμαρτυρηθούν τόσο για την εικόνα της ομάδος, όσο και κατά τη διοίκησης.

Το παιχνίδι πλέον θα κριθεί στα δικαστήρια με την υπόθεση να εκδικάζεται από την ομοσπονδία στις 22 του μηνός. Η ίδια για την ώρα τιμωρήθηκε με μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρων, που θα την εκτίσει με την Ανεσί (17/05). Συν τοις άλλοις, η διοίκηση τιμώρησε τους Ολαϊτάν, Κοχόν, Ντονγκ και Εντιαγέ, καθώς οι τέσσερις παίκτες τα έβαλαν με το κόσμο, επιστρέφοντας στις κερκίδες τους πυρσούς που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο.

Σε πολύ δύσκολη θέση η Τρουά, καθώς είναι στο -7 από τη ζώνη σωτηρίας και για μείνει στη κατηγορία, θα πρέπει να κάνει το 2/2 στα ματς που απέμειναν και επιπλέον να δικαιωθεί για τα επεισόδια. Αγνοεί το διπλό στις εννέα τελευταίες εξόδους της (0-5-4), στις 6/9 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.