*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει την Αγγλία.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από το Μαρόκο, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Έστω και σε ισοβαθμία με το Μαρόκο, η Κολομβία κατάφερε να προκριθεί στα νοκ άουτ του Μουντιάλ Γυναικών ως καλύτερη πρώτη από τον 8ο όμιλο. Δυο νίκες και μια ήττα ο απολογισμός για τις Κολομβιανές. Έκαναν το 2×2 κόντρα σε Κορέα (2-0) και Γερμανία (2-1), για να κλείσουν με ήττα 1-0 από τις Μαροκινές.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που περνάει από τους ομίλους, στις τρεις συνολικά παρουσίες τους στη διοργάνωση. Η προηγούμενη ήταν το 2015, όταν και αποκλείστηκαν στους “16” από τις ΗΠΑ. Στο αρχικό σχήμα αναμένεται να βρεθεί η Άννα Μαρία Γκουσμάν, παίρνοντας τη θέση της τιμωρημένης Μανουέλα Βανέγας.

Κολομβία (Γ) Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΖΑΜΑΪΚΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τη Βραζιλία, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023.

Αήττητη τελείωσε τις υποχρεώσεις στον όμιλο η Τζαμάικα και έστω και δεύτερη κατάφερε να προκριθεί στα νοκ άουτ, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ξεκίνησε με “λευκή” ισοπαλία κόντρα στη Γαλλία, ενώ στη συνέχεια επικράτησε με 0-1 του Παναμά. Ολοκλήρωσε με ακόμη ένα 0-0, αυτή τη φορά κόντρα στη Βραζιλία, την οποία και άφησε εκτός.

Θυμίζουμε ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη παρουσία για τις Τζαμαϊκανές στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας κάνει ντεμπούτο το 2019, όταν και είχαν μείνει εκτός από τους ομίλους.