*3η αγωνιστική.

*Φάση των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε γκρουπ

*Ο Καναδάς αν δεν χάσει περνάει στην επόμενη φάση. Σε περίπτωση ήττας, χρειάζεται ήττα της Νιγηρίας, αλλά και να ευνοηθεί από τα κριτήρια ισοβαθμίας.

*Η Αυστραλία προκρίνεται σίγουρα με νίκη. Μπορεί να το κάνει και με ισοπαλία αν χάσει η Νιγηρία, αλλά θα πρέπει να υπερισχύσει και στα κριτήρια ισοβαθμίας.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 7) Fair Play.

ΚΑΝΑΔΑΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Ιρλανδία. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 4ο λεπτό, ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Λέον στο 53’.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον αγώνα με αντίπαλο την Ιρλανδία, αλλά βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 2-1. Είχε προηγηθεί η λευκή ισοπαλία στην πρεμιέρα με αντίπαλο τη Νιγηρία, μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς.

Κρατά την τύχη στα χέρια της η ομάδα του Καναδά όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Θα τα καταφέρει αρκεί να μην ηττηθεί σήμερα, σε διαφορετική περίπτωση θα θέλει ήττα της Νιγηρίας, με την οποία έχει ίδια διαφορά τερμάτων (+1), αλλά χειρότερη επίθεση (2-3). Αν σκοράρει η Κριστίν Σινκλέρ θα γίνει η πρώτη που το κάνει σε έξι Μουντιάλ!

Καναδάς Στατιστικά

*Ισόπαλο το 1ο ημίχρονο και στα δύο παιχνίδια της στο Μουντιάλ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-3 από τη Νιγηρία. Προηγήθηκε στο 45+1 με την Φορντ, για να ισοφαριστεί στο 45+6. Οι Νιγηριανές σημείωσαν δύο τέρματα στο 65′ και το 72′, το μοναδικό που κατάφερε η Αυστραλία ήταν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, στο 90+10′ με την Κένεντι.

Και τώρα… τρέχουμε. η Αυστραλία αν και άγγιξε τις 30 τελικές (28 για την ακρίβεια) στον αγώνα με τη Νιγηρία, ηττήθηκε με 3-2 και σήμερα δίνει τελικό για την πρόκριση. Είχε προηγηθεί η νίκη στην πρεμιέρα επί της Ιρλανδίας με 1-0, σήμερα η “οικοδέσποινα” θέλει μόνο τη νίκη για να συνεχίσει στην επόμενη φάση, χωρίς να την ενδιαφέρει το αποτέλεσμα του αγώνα Ιρλανδία – Νιγηρία.

Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα χρειαστεί ήττα των Νιγηριανών από τις αδιάφορες Ιρλανδές, αλλά και να υπερτερήσει στα κριτήρια ισοβαθμίας. Η αρχηγός και πρώτη σκόρερ της Αυστραλίας, Σαμ Κερ, η οποία έχασε τα δύο πρώτα παιχνίδια, δήλωσε έτοιμη να αγωνιστεί σήμερα.