*2η αγωνιστική του 3ου ομίλου

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 6) Fair Play.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ισπανία “καθάρισε” την Κόστα Ρίκα μέσα σε έξι λεπτά, όσα χρειάστηκαν για να βάλει τρία γκολ και να την κερδίσει με 3-0. Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ της Ντελ Κάμπο στο 21’, η Μπονμάτι στο 23’ έκανε το 2-0 και ολοκλήρωσε την τριπλέτα των γκολ η Γκονζάλεζ στο 27΄.

Η Ισπανία κέρδισε με 3-0 εντός έδρας την Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα της, αλλά δεδομένου πως έκανε 46 (!) σουτ, μόνο τα 12 ήταν εντός στόχου και μπήκαν τρία γκολ, μάλλον πρέπει να διορθώσει την αποτελεσματικότητα της!

Παρά την ευρεία νίκη της, στο γυναικείο ποδόσφαιρο η παρουσία της Ισπανίας δεν είναι τόσο έντονη όσο στο ανδρικό. Άλλωστε αυτή είναι μόλις η τρίτη της συμμετοχή σε παγκόσμιο κύπελλο.

Πάντως έχει εφτά σερί νίκες, οι έξι χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ, αν και οι πέντε ήταν σε φιλικά παιχνίδια, απέναντι σε σαφώς υποδεέστερους αντιπάλους.

Στην πρεμιέρα η μέσος Αλέξια Πουτέγιας, που επιστρέφει από τραυματισμό, έπαιξε μόνο 15 λεπτά. Λογικά σήμερα θα αγωνιστεί λίγο περισσότερο για να είναι έτοιμη στο κρίσιμο παιχνίδι με την Ιαπωνία.

Ισπανία Στατιστικά

*Πέντε σερί Ν/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΖΑΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ζάμπια γνώρισε “βαριά” ήττα με 0-5 από την Ιαπωνία στην πρεμιέρα, αντέχοντας μέχρι λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, όταν και δέχθηκε το πρώτο γκολ από την Μιγιαζάβα στο 43’.Τα επόμενα τέσσερα γκολ ήρθαν από τις Τανάκα (55’), Μιγιαζάβα (62’), Εντο (71’), Ουέκο (90΄πεν.)

Η Ζάμπια δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστική απέναντι στην Ιαπωνία στην πρεμιέρα της σε παγκόσμιο κύπελλο, χάνοντας με το “βαρύ” 5-0. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από δύο αγώνες που δεν είχε χάσει, όμως την προσγείωσε στη σκληρή πραγματικότητα. Γιατί άλλο είναι να παίζεις σε κύπελλα εθνών ηπείρου και άλλο το παγκόσμιο κύπελλο.

Η βασική γκολκίπερ Νάλι έχει τραυματιστεί και δεν έπαιξε στην πρεμιέρα, ενώ τιμωρημένη είναι η δεύτερη τερματοφύλακας της ομάδας, Μουσόντα που αποβλήθηκε την πρώτη αγωνιστική, με αποτέλεσμα να έχει πρόβλημα στη συγκεκριμένη θέση.