*Ημιτελική φάση του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αυστραλία – Αγγλία.

*Ο δυο ομάδες είχαν συναντηθεί στη φάση των ομίλων για το Μουντιάλ Γυναικών 1997, με τη Σουηδία να επικρατεί με 0-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 στην παράταση επί της Ολλανδίας. Παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι της Καλδεντέι στο 81ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, για να σκοράρει και πάλι στο 111′ με τον Παραχουέλο.

Μια ανάσα από το να βρεθεί στον τελικό του Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία της, βρίσκεται η Ισπανία. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Χορχε Βίλδα αντιμετώπισε την Ολλανδία, την οποία και απέκλεισε στην παράταση με 2-1. Ούσα με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να βρει εν τέλει δίχτυα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς δέχθηκε την ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις.

Αν και υπήρχε ισορροπία στην παράταση, η ίδια ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, σκοράροντας και δεύτερο τέρμα. Θυμίζουμε ότι πέρασε στα νοκ άουτ ως καλύτερη δεύτερη στον όμιλο της, με ρεκόρ 2-0-1, μένοντας πίσω από την Ιαπωνία, ενώ στη φάση των “16” συνέτριψε με 1-5 την Ελβετία.

Ισπανία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-2 επί της Ιαπωνίας. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τις Ίλεστεντ (32′) και Άνγκελνταλ (πεν. 51′), είδε αρχικά την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι στο 76′, πριν μειώσει εν τέλει τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Για δεύτερη διαδοχική φορά και πέμπτη συνολικά στην ιστορία της, η Σουηδία δίνει το παρών στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών. Στα προημιτελικά, η ομάδα του Πέτερ Γκέρχαρντσον αντιμετώπισε την Ιαπωνία, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και ευτύχησε να πάρει δίκαια προβάδισμα δυο τερμάτων. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, έδωσε χώρους στις αντιπάλους και αφού γλίτωσε σε εκτέλεση πέναλτι, εν τέλει δέχθηκε απλά τη μείωση προς το φινάλε.

Έχοντας κάνει το απόλυτο στον όμιλο της, πήρε την πρόκριση για τα νοκ άουτ ως πρώτη και στους “16” απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι (5-4) τις ΗΠΑ, μετά και το μεταξύ τους 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση.