*Προημιτελική φάση του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ιαπωνία – Σουηδία.

*No Goal και Under 2.5 και τα επτά συνολικά παιχνίδια ανάμεσα τους.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-5 επί της Ελβετίας, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Πήρε προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό με την Μπονματί και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 11′ με το αυτογκόλ της Κοδίνα, στην πορεία σκόραρε ακόμη τέσσερις φορές με τις Ρεδόνδο (17′), Μπονματί (36′), Κοδίνα (45′) και Χερμόσο (70′).

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών πανηγύρισε με εντυπωσιακό τρόπο η Ισπανία. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Χορχε Βίλδα αντιμετώπισε την Ελβετία, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 1-5. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς η ίδια ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να μην απειλείται, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση με αυτογκόλ.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που φτάνει μέχρι εδώ, καθώς στις δυο προηγούμενες παρουσίες της είχε αποκλειστεί μια φορά στους ομίλους (2015) και μια φορά στους “16” (2019). Κανονικά υπολογίζεται για το Ισπανία (Γ) – Ολλανδία (Γ) η αρχηγός Ιβάνα Αντρές, που ξεπέρασε τις όποιες ενοχλήσεις είχε.

Ισπανία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Νότιας Αφρικής, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Προηγήθηκε στο ένατο λεπτό με την Ρόορντ και στο 68′ η Μπέρενστεϊν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στη φετινή διοργάνωση η Ολλανδία. Για τον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Αντριές Γιονκέρ αντιμετώπισε τη Νότια Αφρική, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Τρίτη διαδοχική της παρουσία στη διοργάνωση και στις τρεις προκρίθηκε λοιπόν από τους ομίλους, ενώ το 2019 έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκε όμως με 2-0 από τις ΗΠΑ. Συμπλήρωσε κάρτες η Ντανιέλε φαν ντε Ντονκ και θα εκτίσει τιμωρία.