*Τελικός του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που ο τελικός διεξάγεται ανάμεσα σε δυο ομάδες που δεν έχουν συναντηθεί ποτέ ξανά στη διοργάνωση.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, φιλικά και επίσημα.

*Η προπονήτρια της Αγγλίας, Σαρίνα Βίγκμαν, γίνεται η πρώτη τεχνικός που οδηγεί δυο διαφορετικές ομάδες στον τελικό του Μουντιάλ Γυναικών, καθώς το είχε κάνει και το 2019 με την Ολλανδία. Εκεί ωστόσο είχε ηττηθεί με 2-0 από τις ΗΠΑ.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Σουηδίας. Πήρε προβάδισμα στο 81′ με τον Σάλμα Παραχουέλο και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα, είχε άμεση απάντηση με την Καρμόνα (89′).

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Ισπανία δίνει το παρών στον τελικό του Μουντιάλ Γυναικών. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Χορχε Βίλδα αντιμετώπισε τη Σουηδία, της οποίας και επικράτησε με 2-1, σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, παρότι δυσκολεύτηκε όμως αρκετά να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα. Δεν πτοήθηκε από το τέρμα της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, είχε άμεση απάντηση και κέρδισε δίκαια.

“Είμαστε ενθουσιασμένοι που φτάσαμε εδώ. Αυτό που θέλουμε είναι να είμαστε η καλύτερη ομάδα του κόσμου και θα το πετύχουμε αν κερδίσουμε στον τελικό. Ξέρω τις ικανότητες που έχουν οι παίκτριες μου και πιστεύω σε αυτές”, δήλωσε ο κόουτς Βίλδα. Χωρίς προβλήματα η αποστολή της.

Αυτή είναι η τρίτη συνολικά παρουσία της στη διοργάνωση και μάλιστα διαδοχική, στις δυο προηγούμενες είχε μείνει εκτός στη φάση των ομίλων (2015) και στους “16” (2019).

Ισπανία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΑΓΓΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-3 επί της Αυστραλίας. Προηγήθηκε στο 36′ με την Τούνι και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 63ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τις Χεμπ (71′) και Ρούσο (86′).

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Αγγλία προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης, βάζοντας τέλος στην κατάρα που την ήθελε να μην περνάει από τα ημιτελικά. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα της Σαρίνα Βίγκμαν αντιμετώπισε την Αυστραλία, την οποία και απέκλεισε με 1-3. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, παρότι είχε δεχθεί προσωρινά την ισοφάριση.

“Σε κάθε παιχνίδι είχαμε να αντιμετωπίσουμε και ένα διαφορετικό τεστ, τόσο εντός, όσο και εκτός του αγωνιστικού χώρου. Τίποτα ωστόσο δεν μας επηρέασε αρνητικά, καθώς είμαστε αρκετά δεμένη ομάδα. Ένα όνειρο μας έγινε πραγματικότητα, έχοντας τώρα την ευκαιρία να παίξουμε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου”, δήλωσε η αρχηγός Μάιλι Μπράιτ. Εξέτισε τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας της η Λόρεν Τζέιμς και υπολογίζεται κανονικά.