*3η αγωνιστική.

*Φάση των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε γκρουπ

*Η Νιγηρία προκρίνεται σίγουρα με νίκη ή ισοπαλία. Μπορεί να το κάνει ακόμη και με ήττα, αλλά τότε θα εξαρτάται από το αποτέλεσμα στο Καναδάς – Αυστραλία.

*Η Ιρλανδία έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 7) Fair Play.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από τον Καναδά. Προηγήθηκε στο 4ο μόλις λεπτό με την ΜακΚέιμπ, ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 53’.

Προηγήθηκε πολύ νωρίς στον αγώνα απέναντι στον Καναδά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ιρλανδία. Γνώρισε την ήττα με 2-1, ένα αποτέλεσμα που σήμανε τον οριστικό αποκλεισμό της από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την Αυστραλία με 1-0, σήμερα ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να μην επιστρέψει χωρίς βαθμό στη βάση της.

Ιρλανδία Στατιστικά

*Ισόπαλο το 1ο ημίχρονο και στα δύο παιχνίδια της στο Μουντιάλ.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 3-2 την Αυστραλία. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ισοφάρισε πριν από την ανάπαυλα. Με τέρματα στο 65’ και το 72’ πήρε προβάδισμα δύο γκολ (1-3), το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Η Νιγηρία αν και στα δύο πρώτα ματς της διοργάνωσης δεν ήταν καλύτερη από τις αντιπάλους της, έχει καταφέρει να διατηρηθεί αήττητη και να κρατά την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Για την ακρίβεια, της αρκεί να μην χάσει σήμερα, ενώ ενδέχεται να περάσει ακόμη και με ήττα, αν την ευνοήσει το αποτέλεσμα στο Καναδάς – Αυστραλία. Ξεκίνησε με τη λευκή ισοπαλία απέναντι στον Καναδά, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 3-2 τη συνδιοργανώτρια Αυστραλία. Εξέτισε και επιστρέφει η μέσος Αμπιοντούν.