*Προημιτελική φάση του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ισπανία – Ολλανδία.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα τους.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 επί της Νορβηγίας, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ στο 15′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τις Σιμίζου (50′) και Μιγιαζάβα (81′).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έφτασε μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης, η Ιαπωνία. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Φουτόσι Ικέντα αντιμετώπισε τη Νορβηγία, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Δεν έπεισε με την παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο, πήγε όμως στα αποδυτήρια με το 1-1. Ανώτερη στο δεύτερο μέρος, είχε την υπεροχή και βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, είχε κάνει το 3×3 στον όμιλο, κόντρα σε Ζάμπια (5-0), Κόστα Ρίκα (2-0) και Ισπανία (4-0). Από το 1991 μέχρι τώρα, δεν έχει απουσιάσει ποτέ από τα τελικά της διοργάνωσης, το 2011 κατέκτησε και τον τίτλο.

Ιαπωνία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τις ΗΠΑ, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4.

Την έκπληξη κατάφερε να κάνει η Σουηδία στη φάση των “16” της διοργάνωσης. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Πέτερ Γκέρχαρντσον αντιμετώπισε τις ΗΠΑ, με τις οποίες έμειναν στο μηδέν τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση. Έλυσαν έτσι τις όποιες διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη, για να πάρει την πρόκριση με 5-4.

Είναι μια από τις πιο υπολογίσιμες ομάδες της διοργάνωσης, έχοντας βρεθεί μια φορά στον τελικό (2002), ενώ ακόμη τρεις κατέκτησε την τρίτη θέση (1991, 2011, 2019).