*3η αγωνιστική.

*Φάση των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε γκρουπ.

*Αμφότερες έχουν προκριθεί στα νοκ άουτ. Η Ισπανία είναι πρώτη και με ισοπαλία.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 7) Fair Play.

ΙΑΠΩΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 της Κόστα Ρίκα. Προηγήθηκε στο 25’ με την Ναομότο, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα η Φουτζίνο.

Κέρδισε εύκολα με 2-0 την Κόστα Ρίκα την προηγούμενη αγωνιστική. Καθάρισε το ματς γρήγορα, το γεγονός ότι δεν σκόραρε περισσότερο, αν και είχε τις φάσεις, ενδεχομένως να της κοστίσει την πρωτιά του ομίλου.

Κι αυτό διότι έχοντας κάνει το 2Χ2 – είχε κερδίσει την Ζάμπια στην πρεμιέρα με 5-0 – ισοβαθμεί με τις Ισπανίδες στην κορυφή του ομίλου. Ωστόσο, η Ισπανία έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων, κάτι το οποίο σημαίνει ότι η Ιαπωνία παίρνει την 1η θέση μονο αν κερδίσει.

Ιαπωνία Στατιστικά

*Δεν έχει δεχθεί γκολ στα δύο παιχνίδια της στο Μουντιάλ.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 5-0 τη Ζάμπια. Προηγήθηκε στο 9′ με την Αμπεγέιρα, τέσσερα λεπτά αργότερα η Ερμόζο έκανε το 2-0. Σημείωσε τρία ακόμη τέρματα στο δεύτερο μέρος, με τις Ρεδόνδο (69′, 85′), Ερμόζο (70′, το δεύτερο προσωπικό της).

Ελάχιστα, εώς καθόλου, προβλήματα αντιμετώπισε η Ισπανία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Μουντιάλ και επικράτησε με 5-0 της Ζάμπια. Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε τις φάσεις για να σημειώσει ακόμη περισσότερα τέρματα.

Είχε προηγηθεί η νίκη της πρεμιέρας με 3-0 επί της Κόστα Ρίκα. Με έξι βαθμούς, συγκατοικεί στην κορυφή με την Ιαπωνία, αλλά η καλύτερη διαφορά τερμάτων της επιτρέπει να παίξει για δύο αποτελέσματα σήμερα, προκειμένου να τερματίσει στην 1η θέση του ομίλου.