* 11η αγωνιστική.

* Over 2,5 οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 3 με N/G.

* Η Ελσίνκι πέτυχε πρώτη γκολ και στα 5 παιχνίδια που έχουν δώσει μεταξύ τους σε βάθος δεκαετίας, στα 4 είχε και προβάδισμα στο ημίχρονο.

* Ντέρμπι του Ελσίνκι, το μοναδικό στην κατηγορία, αλλά όχι και το σημαντικότερο της πόλης διαχρονικά.

ΓΚΝΙΣΤΑΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Έκενας με 1-0 εκτός έδρας, από το πέναλτι του Κάουφμαν στις καθυστερήσεις (90’+1).

Κρατούσε έναν βαθμό που με βάση την εικόνα του αγώνα, τον άξιζε και ίσως και να μπορούσε και κάτι περισσότερο. Μοιραίος ο εξτρέμ Καταϊμάκι, ο οποίος έχοντας μπει αλλαγή, υπέπεσε σε ένα αχρείαστο φάουλ εντός μεγάλης περιοχής της ομάδας του και ουσιαστικά “χάρισε” μια μεγάλη ευκαιρία στην αντίπαλο να αρπάξει το τρίποντο.

Η νίκη επί της Λάχτι δεν είχε συνέχεια, συνεχίζεται η ευρύτερη κατρακύλα μετά από έναν πολύ καλό πρώτο μήνα. Πλέον ο στόχος της παρουσίας στην πρώτη εξάδα φαντάζει ως ουτοπικός, εκείνο που θέλει είναι να μην πλησιάσει πιο κοντά στις τελευταίες θέσεις.

Επιπλέον κίνητρο το γεγονός ότι αντιμετωπίζει την Ελσίνκι στο ντέρμπι της πόλης, θέλει όσο τίποτα να πάρει κάτι, και για λόγους γοήτρου.

Γκνίσταν Στατιστικά

* Δέχτηκε τουλάχιστον από 1 γκολ σε καθένα από τα 4 τελευταία.

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 under 2,5, τα 3 με N/G.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε εντός τη Σεϊναγιόεν με 4-1 και με ανατροπή. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το γκολ του Εντιαγέ στο 5’, απάντησε με τέσσερα γκολ, ένα από τον Λίνγκμαν (33 πεν.’) και άλλα τρία στο τέλος από τον Πλαντζ (78’, 83’, 90’+4).

Πρώτη εμφάνιση που συμβαδίζει με το όνομά της, αλλά και τον τίτλο της εν ενεργεία πρωταθλήτριας. Άργησε να πάρει προβάδισμα, όμως στο τελευταίο τέταρτο έδειξε ότι η ομάδα που έκανε περίπατο πέρυσι δεν έχει χαθεί, απαντήσεις έδωσε και ο νεαρός φορ Πλαντζ με το πρώτο του φετινό χατ τρικ.

Σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση και πλέον έχει βάλει στόχο την πρώτη δυάδα, από την οποία απέχει άνω της μιας νίκης. Πολύ σημαντικό να κάνει το πρώτο της σερί νικών στη σεζόν, ακόμα μεγαλύτερη αξία θα του δώσει το γεγονός ότι αυτό θα συμβεί σε ένα τοπικό ντέρμπι, αν το καταφέρει.