*Στον πρώτο γύρο: Βάσκο Ντα Γκάμα-Γκρέμιο 1-0

*Τέσσερα σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Γκοϊάς, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Μορέλι στο 26’, ισοφαρίζοντας και παίρνοντας προβάδισμα με τα γκολ των Φερέιρα (50’), Κριστάλντο (56’).

Η Γκρέμιο κέρδισε την Γκοϊάς με 2-1 εντός έδρας, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει. Βέβαια ίσως να είναι μία νίκη χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρισιμα.

Πλέον όχι μόνο δεν έχει σοβαρές ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου, πέραν κάποιων μαθηματικών, κινδυνεύει έντονα να χρειαστεί τη διαδικασία των προκριματικών για να μπει σε όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Αυτή τη στιγμή είναι στην 5η θέση, εκτός δηλαδή πρώτης τετράδας που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, στο -4 από αυτήν! Κάτι που σημαίνει πώς ακόμη και αν κερδίσει σήμερα, δεν θα βρεθεί στην τέταρτη θέση, απλά θα την πλησιάσει σε απόσταση βολής.

Στο Πόρτο Αλέγκρε ετοιμάζονται να πουν αντίο σήμερα σε έναν μεγάλο ποδοσφαιριστή που φόρεσε για λίγο τη φανέλα της ομάδας, στον Ουρουγουανό Λουίς Σουάρες που θα παίξει τελευταία φορά σε αυτό το γήπεδο.

Γκρέμιο Στατιστικά

*9/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*8/12 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε 2-4 εντός έδρας από την Κορίνθιανς, παρόλο που προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Ροντρίγκες (2’), Βεγκέτι (25’). Αλλά ισοφαρίστηκε αμφότερες από τον Ρομέρο (13’, 45’), πριν δεχθεί και τρίτο τέρμα από τον Μοσκάρδο στο 61’, ενώ το τελευταίο ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τζιοβάνε.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα προηγήθηκε δύο φορές, αλλά και πάλι ηττήθηκε με 2-4 εντός έδρας από την Κορίνθιανς, χάνοντας ξανά έπειτα από έξι αγώνες, στους οποίους βέβαια είχε τρεις ισοπαλίες.

Μάλιστα είναι αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας, αλλά με τρεις ισοπαλίες, τη στιγμή που δεν κερδίζει πλέον εδώ και τρεις αγώνες.

Με αυτά τα αποτελέσματα έχει καταφέρει να βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού, κρατώντας επομένως την τύχη στα χέρια της, σχετικά με την παραμονή. Βέβαια είναι πάντα σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από αυτήν, επομένως συνεχίζει να παλεύει για να μείνει στην κατηγορία.