*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.

*2η αγωνιστική.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 6) Fair Play.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 6-0 επί του Μαρόκου, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ροπ (11′, 39′), Μπουλ (46′), Αΐτ Ελ Χαΐ (αυτ. 54′), M’Ραμπέτ (αυτ.79′) και Σούλερ (90′).

Καλύτερο ξεκίνημα στη διοργάνωση, δε θα μπορούσε να πραγματοποιήσει η Γερμανία. Στην πρεμιέρα, η ομάδα της Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ αντιμετώπισε το Μαρόκο, το οποίο και συνέτριψε με 6-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με τις Γερμανίδες να είναι με διαφορά ανώτερες στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνουν σαφές προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους στην πορεία και με τη βοήθεια της αντιπάλου.

“Έχουμε ξεκάθαρο πλάνο για το πως θα δημιουργήσουμε προβλήματα στις αντιπάλους μας. Ξέρουμε για την ποιότητα που έχουν στην επίθεση, ωστόσο ξέρουμε ότι και εμείς έχουμε ποιότητα. Θα παίξουμε το παιχνίδι μας και θα χρειαστούμε μια καλή εμφάνιση σε όλες τις θέσεις του γηπέδου”, δήλωσε μεταξύ άλλων η 55χρονη τεχνικός. Ερωτηματικό αποτελεί η συμμετοχή της Φελισίτας Ράουχ στο σημερινό Γερμανία (Γ) – Κολομβία (Γ), καθώς χτύπησε στη διάρκεια προπόνησης.

Γερμανία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Νότιας Κορέας, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Προηγήθηκε με το πέναλτι της Ούσμε στο 30′ και εννέα λεπτά αργότερα η Καϊσέδο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με νίκη ωστόσο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στη διοργάνωση και η Κολομβία. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Νέλσον Αμπαντία αντιμετώπισε τη Νότια Κορέα, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε δις στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, ενώ παρότι είχε επιθετικό μονόλογο μετά την ανάπαυλα, δεν κατάφερε να διευρύνει τα τέρματα της.

Σοκ στο στρατόπεδο της ομάδας κατά την προπόνηση της Πέμπτης, με την επιθετικό Λίντα Καϊσέδο να καταρρέει κατά τη διάρκεια τρεξίματος, νιώθοντας παράλληλα πόντους στο στήθος. Ούσα αναίσθητη για πάνω από ένα λεπτό, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου και απέφυγε τα χειρότερα. Παρόλα αυτά είναι απίθανο να αγωνιστεί σήμερα με τη Γερμανία, ενδεχομένως να χάσει και το υπόλοιπο της διοργάνωσης.