*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία.

*Το Μάρτιο του 2008 η μοναδική φορά που αναμετρήθηκαν οι δυο ομάδες στο παρελθόν, με τις Γαλλίδες να επικρατούν του Μαρόκου με 0-6, σε φιλικό.

ΓΑΛΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-6 επί του Παναμά, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Αν και βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό, στην πορεία βρήκε πέντε φορές δίχτυα με τις Λακράρ (21′), Ντιανί (28′, πεν. 37′, πεν. 52′) και Λε Γκαρέ (45’+5). Δέχθηκε δις τη μείωση (πεν. 64′, 87′), πριν σκοράρει και πάλι στις καθυστερήσεις του ματς με την Μπεσό.

Δυο νίκες και μια ισοπαλία ο απολογισμός για τη Γαλλία στη φάση των ομίλων. Παρότι ξεκίνησε μένοντας στο μηδέν με τη Τζαμάικα, στην πορεία επικράτησε κατά σειρά των Βραζιλία (2-1) και Παναμά (6-3). Συγκέντρωσε έτσι επτά βαθμούς και τερμάτισε στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Αυτή είναι η τέταρτη διαδοχική φορά που προκρίνεται στα νοκ άουτ του Μουντιάλ, με τις δυο προηγούμενες να σταματούν στα προημιτελικά. “Το πιο σημαντικό είναι να σεβαστούμε τον αντίπαλο μας, καθώς δεν βρίσκεται τυχαία εδώ. Θα προσεγγίσουμε το παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο που το κάναμε κόντρα στη Βραζιλία”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ερβέ Ρενάρ.

Γαλλία (Γ) Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΡΟΚΟ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Κολομβίας, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Το τέρμα της Λαχμάρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ιστορία εξακολουθεί να γράφει στη φετινή διοργάνωση το Μαρόκο, καθώς αν και συμμετέχει για πρώτη φορά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ. Αν και ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο, μετά και τη συντριβή με 6-0 από τη Γερμανία, στη συνέχεια η ομάδα του Ρεϊνάλ Πεδρός επικράτησε τόσο της Νότιας Κορέας (1-0), όσο και της Κολομβίας (1-0), τερματίζοντας έτσι δεύτερη στον όμιλο της.

“Είμαι Γάλλος, αλλά η καρδιά μου είναι με το Μαρόκο. Την τελευταία τριετία έχουμε δουλέψει αρκετά, για να πετύχουμε τους στόχους μας, οπότε δεν θα είχα πρόβλημα να κερδίσω τη Γαλλία. Θα κάνω τα πάντα για προκριθεί η ομάδα μου στα προημιτελικά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Πεδρός.