*8η αγωνιστική

* Η Φλαμένγκο είναι αήττητη από την Κρουζέιρο από το 2018, όταν και έχασε με 0-2 εντός έδρας. Από τότε έχει πέντε σερί νίκες

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Νουμπλένσε, παρόλο που προηγήθηκε με τον Γκάμπριελ Μπαρμπόσα στο 34’, αφού δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε από τον Ενρίκεζ στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φλαμένγκο δεν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Νουμπλένσε, έφερε ισοπαλία 1-1, και μπορεί να μην χάνει εδώ και πέντε παιχνίδια, όμως στο Κόπα Λιμπερταδόρες είναι στην δεύτερη θέση του ομίλου, στο +1 και στο +2 από δύο ομάδες πίσω της! Και στο γήπεδό της έχει εφτά νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, έχοντας χάσει μόνο από την Μποταφόγκο.

Τουλάχιστον δεν έχει χάσει πάρα πολύ έδαφος σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν, απλά δεν παρουσιάζεται όσο δυνατή αναμενόταν. Βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο εθνικό πρωτάθλημα, στο -6 από την κορυφή και στο -1 από την πρώτη τετράδα.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Αρασκαέτα που έχει κάποιες ενοχλήσεις ακόμη και μάλλον δεν θα παίξει, αλλά επιστρέφει από τιμωρία στον προηγούμενο αγώνα ο αμυντικός Γουέσλεϊ.

Φλαμένγκο Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 2,5

*Εχει 10/16 N/G εντός έδρας

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Κρουζέιρο έχασε 0-1 εντός έδρας από την Κουιάμπα, με ένα τέρμα του Ντέιβερσον στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ένα αφότου θα μπορούσε να είχε δεχθεί γκολ, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο πιο έντονα κινδύνεψε να “φάει” δεύτερο τέρμα, παρά να ισοφαριστεί.

Η Κρουζέιρο ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Κουιάμπα, δεύτερη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, αμφότερες στο γήπεδό της! Μακριά από αυτό παραμένει αήττητη στους τρεις τελευταίους αγώνες της, με ισοπαλία στο τελευταίο, έπειτα από δύο σερί νίκες στους προηγούμενους.

Εχοντας επιστρέψει φέτος μετά από δύο χρόνια στην κορυφαία κατηγορία της χώρας, το ξεκίνημα της στο εθνικό πρωτάθλημα είναι αρκετά καλό, ούσα σχετικά ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην πέμπτη θέση, σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την πρώτη τετράδα, ενώ είναι στο -6 από την κορυφή.

Μακροχρόνια τραυματίες και απόντες είναι οι Φερνάντο Ενρίκε (ΜΕ), Γουέσλεϊ Γκασολίνα (ΑΜ),Ραφαέλ Μπίλου (ΕΠ), αλλά το χειρότερο είναι πως χτύπησε ο μέσος Ραμίρο που μπήκε και στο χειρουργείο και θα λείψει καιρό.. Παραμένει εκτός ο αμυντικός Καϊκι που είναι με την εθνική Βραζιλίας κάτω των 20 ετών. Ο μέσος  Ματέους Βιτάλ επιστρέφει στην αποστολή, αλλά δύσκολα θα παίξει μετά από τόσο μεγάλη απουσία, ως βασικός.