*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τη Νέα Ζηλανδία. Απείλησε ελάχιστα η Ελβετία, πίεσε λίγο περισσότερο η Νέα Ζηλανδία που είχε και δοκάρι.

Η Ελβετία στηρίχθηκε κατά κύριο λόγο στην άμυνά της και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στη φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών. Τερμάτισε στην 1η θέση του γκρουπ της, με πέντε πόντους σε τρεις αναμετρήσεις, αφήνοντας πίσω της τις Νορβηγία (4 β.), Νέα Ζηλανδία (4 β.) και Φιλιππίνες (3 β.).

Ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση επικρατώντας με 2-0 των Φιλιππίνων, ενώ ακολούθησαν δύο ισοπαλίες χωρίς τέρματα απέναντι σε Νορβηγία και Νέα Ζηλανδία. Σήμερα αποτελεί το αουτσάιντερ απέναντι στην Ισπανία, θα επιδιώξει να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά.

Ελβετία Στατιστικά

*Δεν δέχτηκε γκολ στα τρία παιχνίδια της στη φάση των ομίλων.

*Ισόπαλα ολοκληρώθηκαν τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 4-0 από την Ιαπωνία. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12’, έχανε 3-0 στο ημίχρονο και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 82΄.

Στην τρίτη συμμετοχή της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ισπανία πήρε την πρόκριση για τη φάση των “16” και σήμερα θα ψάξει το εισιτήριο για τα προημιτελικά, κάτι το οποίο δεν έχει καταφέρει ποτέ στην ιστορία της.

Τερμάτισε 2η στον όμιλό της, πίσω από την Ιαπωνία, από την οποία ηττήθηκε με 4-0 την τελευταία αγωνιστική. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της είχε σαφώς ευκολότερο έργο και κέρδισε τόσο την Κόστα Ρίκα, όσο και την Ζάμπια με 3-0 και 5-0 αντίστοιχα. Χαρακτηριστικό ότι τα 5/8 τέρματά της τα σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων της.