*5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στο 1-1-1 η προϊστορία στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Ο Παναθηναϊκός μετρά 15/16 εκτός έδρας ήττες κόντρα σε ισπανικές ομάδες στην Ευρώπη, δεν έχει κερδίσει ποτέ σε ισπανικό έδαφος (0-1-15), δέχτηκε 37 γκολ, δηλαδή πάνω από 2 μέσο όρο ανά παιχνίδι.

*Η Βιγιαρεάλ έρχεται από οκτώ σερί εντός έδρας νίκες στο Γιουρόπα Λιγκ, σκόραρε συνολικά 21 γκολ σ’ αυτό το σερί.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Οσασούνα. Το 1-0 ο Μοράλες στο 57’, ο ίδιος παίκτης στο 71’ το 2-0, μείωσε ο Κατένα στο 78’ για την Οσασούνα. Το τελικό 3-1 έκανε ο Μοράλες στο 80’ (χατ-τρικ).

Ντεμπούτο με νίκη έκανε ο Μαρθελίνο στον πάγκο της Βιγιαρεάλ, την οδήγησε στο εντός έδρας 3-1 επί της Οσασούνα. Παντελώς ασύνδετη στο πρώτο ημίχρονο, σώθηκε μόνο χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ Γιόργκενσεν, δεν απείλησε τον αντίπαλο. Άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο, σκόραρε γρήγορα με τον Μοράλες, πήρε ψυχολογία, βρήκε το 2-0 στο 71’ με προσωπική ενέργεια του ίδιου παίκτη. Στο 78’ η Οσασούνα μείωσε από στατική φάση, αλλά δύο λεπτά αργότερα το ματς τελείωσε με το τρίτο γκολ του Μοράλες, που σημείωσε χατ-τρικ.

“Ο Γιόργκενσεν μας κράτησε στο ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος παρουσιαστήκαμε πολύ καλύτεροι. Πρέπει να πατήσουμε στην εμφάνιση του δεύτερου μέρους και να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο”, είπε ο Μαρθελίνο. Έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με νίκη ο έμπειρος προπονητής, είχε προηγηθεί η ζόρικη πρόκριση επί της Θαμόρα για το Κύπελλο (1-2 στην παράταση). Με 15 πόντους η Βιγιαρεάλ είναι 12η στη βαθμολογία.

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, μετρά δύο νίκες με Ρεν (1-0) και Μακάμπι Χάιφα (1-2), μετρά έξι πόντους και καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση του ομίλου, ωστόσο έχει ένα ματς λιγότερο, έχει πιθανότητες ακόμη και για την πρώτη θέση, αυτό εξαρτάται και απ’ τα αποτελέσματα της Ρεν. Με νίκη σήμερα εξασφαλίζει την πρόκριση, καθώς θα ανέβει στο +5 απ’ τον Παναθηναϊκό.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 7/10 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τον Άρη. Το 1-0 ο Μορόν στο 43’, έπειτα από λάθος του Μπρινιόλι. Το 2-0 ο Μενέντες στο 72’. Δίκαιο το αποτέλεσμα, κακή εμφάνιση απ’ τον Παναθηναϊκό.

Η διακοπή δεν τον βοήθησε να βελτιώσει την εικόνα του, υπέστη δίκαιη εκτός έδρας ήττα την Κυριακή κόντρα στον Άρη. Είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε κάποιες καλές φάσεις με Ιωαννίδη και Μπερνάρ, αλλά είδε τον αντίπαλο να προηγείται απ’ το πουθενά μετά το λάθος του Μπρινιόλι. Στο δεύτερο μέρος πήρε κάκιστο βαθμό στο επιθετικό κομμάτι, δεν απείλησε ποτέ τον σοβαρό Άρη, ήταν ευάλωτος, δέχτηκε δεύτερο γκολ και παραλίγο να χάσει με ακόμη πιο ευρύ σκορ.

“Δεν είχαμε ηρεμία στο παιχνίδι μας. Υπήρχε βιασύνη, σ’ ένα παιχνίδι το οποίο το πάλεψε ο Άρης ο οποίος έχει καλή ομάδα και μάλιστα θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί κι άλλες ευκαιρίες. Δεν δικαιούμασταν πράγματα και υπάρχουν στοιχεία που πρέπει να αναλύσουμε”, είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς. Επιστροφή στις ήττες μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ (1-2), ήταν η δεύτερη ήττα του πρωταθλήματος για την ομάδα του, έμεινε στους 28 πόντους και πλέον βρίσκεται στο +1 από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, στο +2 απ’ τον ΠΑΟΚ.

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, υπέστη 2/2 ήττες απ’ τη Ρεν και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση φαντάζει αρκετά δύσκολη υπόθεση, σήμερα οφείλει να κερδίσει αν θέλει να έχει ελπίδες, με δεδομένο ότι η Βιγιαρεάλ έχει ματς λιγότερο. Υποψήφιοι για την ενδεκάδα οι Βιλένα, Αϊτόρ και Πέρεθ, ίσως μετακινηθεί στην άμυνα ο Αράο.