*Προημιτελική φάση του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αγγλία – Κολομβία.

*Στα μέσα του περασμένου Ιουλίου, οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν σε φιλικό προετοιμασίας, με την Αυστραλία να επικρατεί με 1-0 της Γαλλίας.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα τους.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Δανίας, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με την Φουρντ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 70′ η Ράσο.

Για τέταρτη φορά στην ιστορία της, η Αυστραλία δίνει το παρών στα προημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον αντιμετώπισε τη Δανία, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη, σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Από το 2007 μέχρι τώρα προκρίνεται κανονικά στα νοκ άουτ, μόνο το 2019 δεν κατάφερε να περάσει από τους “16”. Ευελπιστεί τώρα στο βήμα παραπάνω και σε μια πιθανή πρόκριση στα ημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Αυστραλία (Γ) Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΑΛΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-0 επί του Μαρόκο, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ντιανί (15′), Νταλί (20′) και Λε Σομέρ (23′, 70′).

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η Γαλλία πέρασε στα προημιτελικά. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ αντιμετώπισε το Μαρόκο, το οποίο και συνέτριψε με 4-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και “καθάρισε” με την υπόθεση νίκη από τα μέσα του ημιχρόνου. Δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση και προς το φινάλε έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”.

Τέταρτη διαδοχική φορά που φτάνει σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης, αν και τις δυο προηγούμενες δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Υπό το όριο καρτών είναι οι Νταλί, Ματέο, Καρχαουί και Τολετί, γεγονός που ανησυχεί τον κόουτς Ρενάρ.