*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 4-0 απέναντι στον Καναδά. Η Ράσο σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της Αυστραλίας (9’, 39’), η Φάουλερ έκανε το 3-0 στο 58’, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Κάτλι με πέναλτι στο φινάλε του αγώνα.

Θα ήταν αποτυχία αν η συνδιοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τη φάση των 16. Αγχώθηκε, δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος η Αυστραλία πέτυχε τον πρώτο στόχο της.

Ξεκίνησε με νίκη 1-0 απέναντι στην Ιρλανδία, στη συνέχεια, όμως, η ήττα από τη Νιγηρία (2-3) την έβαλε σε περιπέτειες. Την τελευταία αγωνιστική έδινε τελικό με τον Καναδά, επιβλήθηκε με 4-0 και όχι μόνο προκρίθηκε, αλλά το έκανες ως πρωτοπόρος του γκρουπ της.

Αυστραλία Στατιστικά

*No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Δε δέχτηκε γκολ στα 2/3 παιχνίδια στη φάση των ομίλων.

ΔΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 2-0 απέναντι στην Αϊτή. Προηγήθηκε στο 21’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Χάρντερ, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Τρέλσγκαρντ στο φινάλε του αγώνα.

Πρώτος στόχος επετεύχθη για τη Δανία, η οποία πήρε την πρόκριση για τη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τερμάτισε στη 2η θέση, πίσω από την Αγγλία, ενώ ξεπέρασε τις Κίνα και Αϊτή.

Απέναντι στις δύο τελευταίες σημείωσε ισάριθμες νίκες (1-0 την Κίνα, 2-0 την Αϊτή), ενώ ηττήθηκε από την Αγγλία στις λεπτομέρειες με 1-0. Αποτελεί το αουτσάιντερ σήμερα απέναντι στην Αυστραλία, το έργο της είναι δύσκολο, αλλά θα διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά από το 1995.