*Φάση των “16” του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΑΓΓΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 6-1 απέναντι στην Κίνα. Προηγήθηκε στο 4ο λεπτό και στο 41’ το σκορ ήταν 3-0. Οι Κινέζες μείωσαν με πέναλτι στο 57’, στη συνέχεια η Αγγλία πέτυχε τρία ακόμη τέρματα.

Η Αγγλία έκανε το απόλυτο στη φάση των ομίλων και πέτυχε τον αυτονόητο για αυτήν στόχο της πρόκρισης στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τερμάτισε, φυσικά, στην 1η θέση, αφήνοντας πίσω της τις Δανία, Κίνα και Αϊτή.

Τις δύο πρώτες αγωνιστικές κέρδισε οριακά τις Δανία και Αϊτή, αμφότερες με 1-0, για να ακολουθήσει η συντριβή της Κίνας με 6-1 την τελευταία αγωνιστική. Φαβορί στη σημερινή αναμέτρηση, θα αποτελέσει έκπληξη αν μείνει εκτός συνέχειας.

Αγγλία Στατιστικά

*Δεν έχει δεχθεί γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*0-1 γκολ τα 2/3 παιχνίδια της στη φάση των ομίλων

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με την Ιρλανδία.

Για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση, η Νιγηρία καταφέρνει να περάσει από τη φάση των ομίλων και να δώσει νοκ άουτ παιχνίδι. Στόχος της τώρα, να και υψηλός, είναι να βρεθεί στα προημιτελικά για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από το 1999.

Τερμάτισε αήττητη στο γκρουπ της, συγκεντρώνοντας πέντε πόντους. Ο απολογισμός αυτός την έφερε στη 2η θέση, πίσω από την Αυστραλία και μόλις έναν πόντο ψηλότερα από τον Καναδά. Ξεκίνησε με τη λευκή ισοπαλία απέναντι στον Καναδά, στη συνέχεια κέρδισε 3-2 την Αυστραλία, την τελευταία αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο την Ιρλανδία.