*Προημιτελική φάση του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αυστραλία – Γαλλία.

*Οι δυο ομάδες είχαν συναντηθεί στους ομίλους του Μουντιάλ Γυναικών 2015, με την Αγγλία να επικρατεί με 2-1 της Κολομβίας.

ΑΓΓΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τη Νιγηρία, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 87ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε η Τζέιμς, για να επικρατήσει εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Αν και τα χρειάστηκε αρκετά, εν τέλει η Αγγλία κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Για την ακρίβεια, στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα της Σαρίνα Βίγκμαν αντιμετώπισε τη Νιγηρία, με την οποία έμεινε στο μηδέν, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση. Έλυσαν έτσι τις όποιες διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με σκορ 4-2 προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Έπαιζε με δέκα παίκτριες λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, καθώς αποβλήθηκε η Λόρεν Τζέιμς, για πάτημα στην αντίπαλο της Μισέλ Αλοζί, με την ποινή της να είναι για δυο αγωνιστικές. Πέμπτη σερί φορά που φτάνει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αγγλία (Γ) Στατιστικά

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Τζαμάικας, για το Μουντιάλ Γυναικών 2023. Το τέρμα της Ούσμε στο 51ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Κολομβία θα δώσει το παρών στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Νέλσον Αμπαντία αντιμετώπισε τη Τζαμάικα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αρκετά ισορροπημένο ματς ανάμεσα τους, με την ίδια να σκοράρει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να το διατηρεί μέχρι τέλους.

Στις δυο προηγούμενες συμμετοχές της στη διοργάνωση, είχε αποκλειστεί μια φορά από τον όμιλο (2011) και μια στη φάση των “16” (2015). “Όλοι γνωρίζουμε την ιστορία που κουβαλάει η Αγγλία στο ποδόσφαιρο. Για εμένα όμως θα είναι έντεκα εναντίον έντεκα και είμαστε το ίδιο αισιόδοξοι όπως σε κάθε παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Αμπαντία.