*8η αγωνιστική

*Και τα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια στο παρελθόν έληξαν χωρίς νίκη των γηπεδούχων.

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Ρότσντεϊλ, χάρη σε ένα τέρμα του Χάρκεϊ στο 22ο λεπτό.

Η Χάλιφαξ πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Ρότσντεϊλ, με 0-1, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες. Πάντως αυτό ήταν το πέμπτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, έχοντας γενικά μόνο μία ήττα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, από την Μπόρεχαμ Γουντ μακριά από το γήπεδό της.

Στην έδρα της παραμένει αήττητη ως τώρα τη νέα σεζόν, αλλά με δύο ισοπαλίες έπειτα από μία νίκη, ενώ αν συνυπολογίσουμε και την προηγούμενη σεζόν, έχει να ηττηθεί εντός από τις 25 Φεβρουαρίου!

Οι αγώνες της πάντως δεν προσφέρουν έντονο θέαμα, αφού μόνο αυτοί της Μέιντενχεντ και της Κιντερμίνστερ έχουν λιγότερα γκολ από τους δικούς της!

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Τέσσερα σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της, 6/7 συνολικά στη σεζόν, 3/3 εντός έδρας.

*5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στη σεζόν, 2/3 εντός έδρας.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κιντερμίνστερ, χάρη σε γκολ του Πάουελ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με τον Κάρντγουελ στο 52’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Μόργκαν-Σμιθ στο 80’.

Η Σάουθεντ επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Κιντερμίνστερ, δεύτερη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες της. Μακριά από το γήπεδό της έχει δύο συνεχόμενες ήττες, έπειτα από τη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν που έπαιξε εκτός έδρας.

Αυτό το αποτέλεσμα της επέτρεψε να περάσει επιτέλους σε θετικό πρόσημο βαθμών, ξεπερνώντας τους 10 βαθμούς που της αφαιρέθηκαν για οικονομικά προβλήματα.

Ακόμη βέβαια είναι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, αν και βάσει βαθμών που έχει κατακτήσει, αν δεν είχε την αφαίρεση, θα μπορούσε να είναι στις θέσεις που οδηγούν στα play off για άνοδο!